Plenerowy spektakl w Kozłówce

W sobotni wieczór 25 lipca przed pałacem w Kozłówce zobaczymy spektakl poświęcony Róży Zamoyskiej, przygotowany przez Fundację Banina.

Widowisko plenerowe, zatytułowane „Willa Rózin”, wystawione zostanie o godzinie 20.30 na dziedzińcu Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Willa Rózin” to opowieść o Róży Zamoyskiej, żonie XVI, ostatniego ordynata na Zamościu, Jana Zamoyskiego, kobiecie niezwykłej i niezmiernie ważnej dla historii regionu. Główną osią scenariusza jest pomoc niesiona przez nią dzieciom z obozu przejściowego w Zwierzyńcu w czasie II wojny światowej. Przedstawienie przypomina o wydarzeniach tamtego okresu, ale także przybliża losy uratowanych osób. Pokazuje historię Polski poprzez historię małych ojczyzn.

W spektaklu, poza aktorami, bierze udział młodzież, w tym z Domu Dziecka nr 2 w Zwierzyńcu, co przyczynia się także do kształtowania ważnych społecznie postaw młodych ludzi.

Przedstawienie organizowane jest w ramach muzealnego wydarzenia „Imieniny Hrabiny”, przywołującego lipcowe solenizantki o imionach Róża, Aniela i Anna, odgrywające znaczącą rolę w dziejach rodu Zamoyskich.

Bilety w cenie 8 zł należy rezerwować mailowo: [email protected] (ilość miejsc ograniczona). Uczestnicy zobowiązani są do wypełnienia i przyniesienia ze sobą na spektakl oświadczenia dotyczącego stanu epidemiologicznego.

Fundacja Banina została założona w 2017 roku zajmuje się nowoczesną edukacją, a skupieni w niej pedagodzy teatru pracują głównie z młodzieżą w szkołach, zapraszając do rozmów na tematy trudne, istotne, rezonujące społecznie. Na swoim koncie Fundacja ma już spektakle, takie jak „Obca”, „Kolorowa, czyli biało-czerwona”, „Marzenie Nataszy” czy „Klimat”. Część z nich dopełniają warsztaty i rozmowy z widzami.