Pobiegli dla Alicji Baraniak

VI Lubartowski Półmaraton „Bez granic” za nami. 8 września zawodnicy pobiegli ponad 21 km dla Alicji Baraniak. Zwyciężył Michał Orzeł z Warszawy. Organizatorem półmaratonu było Stowarzyszenie Alwernia Franciszkańskie Dzieło Promocji Młodzieży i Rodziny.

Jak co roku zorganizowano festyn integracyjny z udziałem osób niepełnosprawnych. Przed półmaratonem odbył się bieg integracyjny oraz bieg malucha. Impreza miała wymiar charytatywny. Uczestnicy pobiegli dla małej mieszkanki powiatu lubartowskiego Alicji Baraniak. Dochód z wydarzenia przeznaczony zostanie na leczenie i rehabilitację tej czternastomiesięcznej dziewczynki. Przypominamy, że Alicja od urodzenia cierpi na złożoną wadę serca (przełożenie wielkich naczyń z ubytkiem w przegrodzie międzykomorowej i atrezją zastawki tętnicy płucnej). Już dwa dni po urodzeniu trafiła do Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie przeszła zabieg Raskhinda i operację zespolenia systemowo-płucnego. Niestety konieczne okazało się też wstawienie stentu w jedną z tętnic, która uległa zwężeniu oraz założenie kolejnego w drugiej tętnicy płucnej. Alicja przeszła już wiele zabiegów i operacji podtrzymujących życie. Rodzice dziewczynki czekają obecnie na kwalifikację do leczenia w Niemczech, którego prognozowany koszt sięgnie około 150 tys. zł. Obecnie Alicja rozwija się prawidłowo. Tylko jej aktywność ogranicza chore serce, które sprawia, że dziewczynka bardzo szybko się męczy. Codziennie przyjmuje również leki, które regulują pracę jej serca.

Oprócz półmaratonu (21,09 km) uczestnicy mogli pobiec w biegu na 6 km tzw. „Szóstce Bez Granic”, w którym wzięli udział burmistrz Krzysztof Paśnik i naczelnik Wydziału Promocji Artur Kuśmierzak. W tej kategorii wystartowali też zawodnicy na wózkach inwalidzkich. Zwycięzcy biegów otrzymali statuetki wykonane przez lubartowskiego florystę Marcina Jabłońskiego (ozdobione serduszkami, które zrobiła Alicja z pomocą mamy). Partnerami w organizacji imprezy byli: Miasto Lubartów, Stowarzyszenie Grupa Aktywnej Rehabilitacji Rekryteringsgruppen – Region Lubelski, Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Niech się Serce Obudzi” w Lubartowie, Lubartowski Ośrodek Kultury oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Lubartowie. Patronatem objęli biegi Burmistrz Miasta Lubartów, Starosta Lubartowski i Marszałek Województwa Lubelskiego.

Sylwia Cichoń

Wyniki:

Najszybsi lubartowianie:

Bieg na 6 km

Kobiety:

I m – Kinga Zbiciak

II m – Anna Marzec

III m – Żaneta Krzyżanowska

Mężczyźni:

I m – Wojciech Machaj

II m – Sławomir Wójcik

III m – Daniel Lal

Półmaraton:

Kobiety:

I m – Magdalena Wójcicka

II m – Olga Wróblewska

III m – Monika Danił

Mężczyźni:

I m – Andrzej Orłowski

II m – Radosław Jankowski

III m – Marcin Socha

Kategoria Open

Bieg na 6 m

Kobiety:

I m – Oliwia Panas

II m – Żaneta Rumińska

III m – Kinga Zbiciak

Mężczyźni:

I m – Patryk Furmanik

II m – Łukasz Augustyniak

III m – Kamil Matyjaszczyk

Półmaraton

Kobiety:

I m – Magdalena Wójcicka

II m – Ewa Furmanik

III m – Olga Zarzeczna

Mężczyźni:

I m – Michał Orzeł

II m – Paweł Ruszniak

III m – Andrzej Orłowski