Podróżnik Robert Gondek w II LO

2 marca  w II Liceum Ogólnokształcącym im. P. Firleja w Lubartowie miało miejsce trzecie spotkanie z cyklu „Fascynujące podróże niezwykłych ludzi”, zorganizowane przez Szkolny Klub Krajoznaczo-Turystyczny „Azymut”.

Gościem „Azymutu” tym razem był Robert Gondek – podróżnik, fotograf i miłośnik Afryki, autor licznych pokazów podróżniczych nagradzanych przez publiczność i jury podczas festiwali w Łodzi, Środzie Wielkopolskiej i Poznaniu. Swoje teksty publikował w magazynach: „Podróże”, „Poznaj Świat”, „NPM” czy „All Inclusive”.

Temat przewodni spotkania brzmiał: „W drodze na najwyższe szczyty Afryki – Tanzania, Kenia, Uganda, Rwanda, Burundi”. Celem prezentacji przygotowanej przez podróżnika było przybliżenie nam piękna tajemniczego i w pełni nieodkrytego kontynentu – Afryki, a zwłaszcza jej górskich szczytów.

Robert Gondek opowiedział na początku o sobie i o założeniach projektu, którego jest autorem. Przedstawił położenie afrykańskich szczytów górskich, a kolejne slajdy przekonały nas o ich pięknie oraz egzotyce przyrody tam występującej. Dowiedzieliśmy się, gdzie leżą i jak wyglądają szczyty: Kilimandżaro, Mount Kenya, Rwenzoni, Kamisi, Mount Heha oraz Mount Meru. Najbardziej zachwyciły nas parki narodowe Afryki, wyróżniające się ogromną różnorodnością fauny i flory; można tam podziwiać np. słonie, lwy, zebry, hipopotamy i przepiękne kolorowe ptaki. Szczególnie spodobały nam się zabawne szympansy w Ugandzie oraz ogromne górskie goryle w Rwandzie. W dalszej części spotkania obejrzeliśmy ogromne plantacje roślin przyprawowych w pobliżu miasta Zanzibar, a stamtąd przenieśliśmy się do pobliskiego parku narodowego, który po raz kolejny zachwycił nas bogactwem fauny. Mogliśmy również dokładniej przyjrzeć się życiu w masajskich wioskach w Tanzanii. Następnie słuchaliśmy afrykańskiej muzyki opartej na melodii odgrywanej w Burudni na tam-tamach. Wystąpienie zakończyło się przyjemnym akcentem, czyli rozmową o upodobaniach kulinarnych mieszkańców Afryki.

Warto nadmienić, że wszystkie zdjęcia zamieszczone w prezentacji były autorstwa pana Roberta. Dzięki nim na własne oczy zobaczyliśmy, jak zróżnicowanym kontynentem jest Afryka. Prezentacja i dyskusja z gościem były tak interesujące, że czas minął nam niepostrzeżenie.

Spotkanie z panem Robertem Gondkiem zorganizowali opiekunowie SKKT „Azymut”:Katarzyna Płaszczewska i Łukasz Wasyluk.

Nina Krawczak, klasa I e/ AO