Poetycki wieczór z  Julianem Tuwimem w II LO

Stare polskie tango „Powróćmy jak za dawnych lat…” rozpoczęło 10 stycznia 2023 roku spotkanie w Kawiarni Poetów działającej w II LO im. Piotra Firleja w Lubartowie. Wieczorek poetycki poświęcony był twórczości Juliana Tuwima, jednego z najwybitniejszych polskich twórców XX wieku, który wraz z przyjaciółmi z grupy poetyckiej Skamander rządził  poezją dwudziestolecia międzywojennego. To właśnie w bieżącym 2023 roku obchodzimy 70. rocznicę śmierci „księcia poetów”, jak nazywano Tuwima.

Młodzież uznała, że twórczość poety jest wielostronna, dlatego przedstawiła Tuwima – dla dzieci, Tuwima – lirycznego oraz Tuwima – prowokującego, tego dla dorosłych. Nie zabrakło zatem „Lokomotywy”, wierszyków lekkich, jak i pełnych humoru oraz kpiny skeczy. Artyści przypomnieli zgromadzonej widowni o tym, że Tuwim to niepowtarzalny satyryk, który w szczególny sposób wyczulony był na współczesność – począwszy od polityki, kultury masowej, po sprawy zwykłego człowieka. To właśnie kabaret był stałym elementem świata poety i towarzyszył mu przez całe życie. Repertuar wieczoru urozmaicony był niezapomnianymi piosenkami przedwojennej Polski, przywołującymi pełną uroku atmosferę tamtych lat.

Uczniowie II LO zabrali zgromadzoną publiczność w sentymentalną podróż do niezwykłego okresu w kulturze polskiej, który kojarzy się z czarno-białym kinem, kabaretami, zabawą na dansingu, muzyką płynącą z gramofonu i radia… Przez ponad godzinę goście II LO bawili się w kawiarni z lat 20. i 30. ubiegłego wieku i wspominali Juliana Tuwima – jednego z „mocarzy polskiej poezji”.

Przed publicznością wystąpili: prowadzący – Maja Andzel i Jakub Treger, recytatorzy i aktorzy – Zofia Dobrzańska, Gabriela Kopeć, Dominika Woch, Wiktoria Kopciuch, Marika Kapciak, Oliwia Mazurek, Kacper Zagajski, Franciszek Zbiciak, Liliana Szlachta, Juliusz Baran, Bartosz Guz, Wiktor Opolski oraz wokaliści – Alicja Nagietowicz, Martyna Stasiak, Agata Zyga, Weronika Woźniak, Martyna Bronisz, Karolina Markiewicz, Piotr Bagun i Kinga Lewtak.

II LO