Pojechali dalej niż na księżyc

Uczestnicy jubileuszowego, XX Święta Roweru pokonali dystans łącznie 583.489 kilometrów.

Kolejny raz pobito rekord uczestnictwa. W niedzielę 30 czerwca na trasy wyjechało blisko 12 tysięcy rowerzystów (dokładnie 11.772)! Organizatorzy z Januszem Pożakiem na czele zasłużyli na wielkie słowa uznania i podziękowania.

Dla uczestników przygotowanswietoroweru_4o szereg atrakcji. Już od godziny 8, można było wyruszać na trasy o różnej długości. Największym zainteresowaniem cieszyła się najstarsza i tradycyjna 17-kilometrowa runda. Każdy, kto minimum raz pokonał dowolną trasę otrzymał pamiątkowe – koszulkę i dyplom. Z trudami rowerowej jazdy zmagali się rowerzyści w wieku od kilku lat do blisko 90. Pokonywali oni trasy na różnego rodzaju pojazdach – od zwykłych „górali” i składaków, poprzez profesjonalne rowery wyścigowe, aż do pojazdów nietypowych typu riksza, tandem, czy przyczepki do przewozu dzieci. Po wysiłku fizycznym można było wzmocnić się pyszną grochówką. W tegorocznej edycji uczestniczyli miłośnicy „dwóch kółek” z Litwy, Australii, Niemiec, Irlandii, Francji, z wielu miast niemal całej Polski, no i przede wszystkim z Lubartowa i okolicznych miejscowości.

Poprosiliśmy pomysłodawcę lubartowskiej imprezy Janusza Pożaka o podsumowanie XX Święta Roweru.

– Należy pamiętać, że to nie są zawody. Nie liczy się ilość przejechanych kilometrów, czy tempo jazdy. Liczy się styl – radość, uśmiech, słońce na twarzy, wzajemna życzliwość i udział we wspólnej imprezie. Głównym celem jest popularyzacja aktywnego spędzania czasu.

Jestem bardzo szczęśliwy, że wspólnymi siłami zorganizowaliśmy tak wspaniałą imprezę. Chciałbym serdecznie podziękować za wsparcie wszystkim sponsorom. Naszymi głównymi dobrodziejami byli firma Mapei Polska i Ministerstwo Sportu i Turystyki. Zdaję sobie sprawę, że nie jest możliwością wymienić wszystkich i podziękować im, podając nazwę firmy oraz imię i nazwisko. W imieniu organizatorów – dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób, nawet najmniejszy i symboliczny, pomogli w organizacji, w tym bardzo licznej grupie wolontariuszy z Zespołu Szkół nr 2 w Lubartowie. Dziękuję także wszystkim uczestnikom, za to, że byli i jeździli. Przygotowanie i sprawne przeprowadzenie takiej imprezy, to wielkie przedsięwzięcie organizacyjne. Z radością twierdzę, że prawie wszystko udało się znakomicie. Mówiono o nas w Teleexpressie, a red. Tomasz Jaroński pozdrawiał Lubartów na antenie Eurosportu podczas niedzielnej relacji Tour de France.

Mimo, że ideą imprezy nie jest poprawianie rekordów, podajemy garść danych statystycznych. W XX Święcie Roweru wzięły udział 11.772 osoby. W sumie uczestnicy pokonali dystans 583.489 km.

Największą liczbę kilometrów przejechali: kobiety – Katarzyna Węgorska – 232 km, Karolina Pioskorska – 221 km, Iwona Piwowar – 187 km; mężczyźni – Marek Kazubek i Patryk Maciec – po 348 km, Robert Kosacki, Dawid Pawelec, Robert Pilarczyk i Marek Topyła – po 307 km.

Najliczniejsze rodziny: Kapitan – 24 osoby, Pożak – 21 osób, Majchrzak – 15 osób.

Najstarsi uczestnicy: kobiety – Janina Mitura, Marianna Budzyńska, Józefa Franczak, Irena Śliwczyńska; mężczyźni – Mieczysław Dryja, Stefan Pożak, Zdzisław Stachyra, Henryk Guz.

Podsumowaniem rowerowego szaleństwa był przejazd olbrzymiej grupy rowerzystów przez centrum Lubartowa. Barwny peleton wzbudził duże zainteresowanie przechodniów. Wielką atrakcją dla wszystkich uczestników, kończącą imprezę, było losowanie nagród – 20 rowerów.

Współorganizatorami XX Święta Roweru byli: MKS „Lewart” AGS Lubartów, firma Luvi i Szkolne Koło Turystyki Rowerowej przy Zespole Szkół nr 2 w Lubartowie. Sztab organizacyjny tworzyli: Janusz Pożak, Edyta Lewtak, Ziemowit Knorps, Tadeusz Matwiejczyk, Jakub Wróblewski, Piotr Turowski, Adam Szczepański, Magdalena Wyrobek, Małgorzata Gryglicka-Szczepaniak, Sylwia Guz, pomagało im liczne grono wolontariuszy.

Ireneusz Góźdź, foto: IG, Piotr Opolski

zobacz olbrzymią fotogalerię na naszym profilu facebookowym: https://www.facebook.com/TygodnikLubartowiak