Pojechali z darami dla potrzebujących Polaków na Ukrainie

Pomimo dużego ryzyka i niebezpieczeństwa jeżdżą z darami, by pomóc Polakom mieszkającym w Ukrainie. Dwa takie wyjazdy do Lwowa z darami dla potrzebujących odbyły się 16 i 29 grudnia 2022 r.  – Jest dużo osób prywatnych, które udzielają wsparcia. To pokazuje, jak wiele jest w nas wrażliwości na krzywdę ludzką, na potrzeby drugiego człowieka – mówi Justyna Świderska – Niedobit, jedna z osób uczestniczących w wyjazdach z darami na Ukrainę.

To nie pierwsze wyjazdy w czasie trwania wojny z pomocą dla Polaków żyjących w Ukrainie. Wcześniejsze miały miejsce w kwietniu i czerwcu ubiegłego roku. Grupa osób z Lubartowa- Justyna Świderska – Niedobit, Karina Krasnodębska, Grzegorz Krasnodębski, Sławomir Komor i Dariusz Kornacki, miała odwagę pojechać, by zawieźć najbardziej potrzebne rzeczy do życia. Odwiedzili oni polskie przedszkole we Lwowie, osoby prywatne, które są skupione wokół Towarzystwa Kultury Polskiej, Dom Miłosierdzia w Brzuchowicach, świetlicę „Krok za krokiem” dla osób z różnym stopniem upośledzenia. Dary zbierane w listopadzie i grudniu dotarły do potrzebujących i pozwoliły im przetrwać w tym trudnym czasie.

 – Cieszę się, że nasze miasto i powiat lubartowski włączyły się w akcję pomocy. Każda, nawet najmniejsza pomoc jest na wagę złota, jest bardzo ważna. Skupiliśmy się przede wszystkim na żywności, środkach chemicznych i medycznych. Wśród darów były też artykuły dla dzieci, ubrania, rzeczy dla niemowląt, pościel, śpiwory.  Część darów pojechała do Żytomierza. Dary zawiezione 29 grudnia dotarły także w okolice Bachmutu i Charkowa- mówi Justyna Świderska – Niedobit.

Z uwagi, że grudniowe wyjazdy były w okresie świątecznym, nie zabrakło też upominków i prezentów, aby sprawić potrzebującym odrobinę przyjemności.

Jak podkreśla Grzegorz Krasnodębski – była to pomoc dla Polaków celowana w konkretne potrzeby. Zawiezione dary od razu zostały wykorzystane. Takie przedmioty jak latarki, świece czy generator prądu były wręcz niezbędne. – Jeśli będą wciąż chętni, by przekazywać, dary, my dalej będziemy je dostarczać na Ukrainę – informuje Grzegorz Krasnodębski.

W chwili obecnej potrzebne jest miejsce – magazyn do składowania darów dla potrzebujących. Być może znajdzie sie ktoś w Lubartowie, kto udostępni taki budynek.

Grudniowe wyjazdy nie mogłyby się odbyć bez wsparcia osób i instytucji: Artur Kuśmierzak, koordynator ds wparcia Ukrainy z ramienia Miasta Lubartów, Urząd Miasta Lubartów, Starostwo Powiatowe, Miejska Biblioteka im. A. Mickiewicza w Lubartowie, Spółdzielnia Mieszkaniowa, Polski Czerwony Krzyż, oddział w Lubartowie, II LO w Lubartowie, Zespół Szkół nr 2 w Lubartowie, Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie, Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 3, Przedszkola Miejskie nr 2, 4, 5, MOSiR Lubartów, Lubartowski Ośrodek Kultury, Szkoła im. Orła Białego w Niedźwiadzie, DEMO- BUD Dariusz Kornacki, Arnold Deć i firma  HBMS sp.z.o.o w Lubartowie.

Sylwia Cichoń