Pokaz filmu w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego
Pokaz filmu „Taksówkarz. Cichy bohater grudnia” zorganizowano 13 grudnia w kinie Lewart dla uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Lubartowie. Reżyserem tego filmu dokumentalnego jest Grzegorz Linkowski. Gościł już w Lubartowie i wygłaszał prelekcje przed filmami w ramach projektu „Nie(Znane miejsca Lubelszczyzny- historia zapisana na taśmie filmowej”.
Linkowski to nie tylko reżyser, ale też producent i scenarzysta filmów dokumentalnych, animator licznych przedsięwzięć artystycznych i kulturowych, w których głównym motywem jest wielokulturowość. Jest pomysłodawcą i zarazem dyrektorem dziesięciu edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Rozstaje Europy”. Aktualnie kieruje pracami Lubelskiego Funduszu Filmowego.
Pokaz filmu odbył się w ramach 41 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Jeśli chodzi o tematykę filmu, to uczestnik strajków studenckich i działacz NZS Leszek Gorgol postanowił odnaleźć lubelskiego taksówkarza, który bezinteresownie w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r jeździł ze studentami, żeby informować i ostrzegać przed mającymi nastąpić represjami wobec ludzi Solidarności i opozycji. Sekwencje opowieści świadków są oparte na archiwalnych materiałach fotograficznych i filmowych, scenach fabularyzowanych oraz archiwalnych dokumentach operacyjnych MSW z archiwum IPN odtwarzających dramatyzm sytuacji oraz bohaterów. Odnajdują się świadkowie tych napiętych godzin sprzed wprowadzenia stanu wojennego i odwiedzają najważniejsze miejsca wydarzeń z tamtej nocy: miejsce ataku ZOMO na Zarząd Regionu Solidarności, miasteczko akademickie, Dworzec PKP, okolice Komendy Milicji i Komitetu PZPR… Odżywają dramatyczne opowieści świadków aresztowań działaczy opozycji i Solidarności oraz ludzi którzy w pamiętną noc próbowali ostrzegać innych i zapobiec represjom. Wracają emocje tamtej nocy: bez telefonów i informacji, nocy wyciągania ludzi z domów, niepokojących plotek o interwencji radzieckiej, zagrożenia i bezradności ludzi Solidarności oraz agresji, bezprawia i cynizmu służb milicyjnych i SB.
SC
poniżej też zdjęcia z planu filmowego www.umcs.pl