Pokazali zwycięski spektakl

We wtorek 21 marca aktorzy SCENY 44 z II LO w Lubartowie zaprezentowali dwa  spektakle XIX Ogólnopolskiego Przeglądu Szekspirowskiego w Języku Angielskim. Były to „The Sad Story” i „A Latter-day Othello” – zdobywca Grand Prix w Centrum Kultury w Lublinie.

Opowieść zimowa to historia rozgrywana przez czas, bo to on opowiada historię. Historia jest czasem smutna, czasem radosna. Wątek fabularny jest związany z postacią Hermiony, która została oskarżona przez męża o zdradę. Mąż postanawia zemścić się na niej. Ciekawym wątkiem jest postać dziecka Hermiony i Leontesa, które pod wpływem emocji umiera. Ta tragedia odcisnęła mocne piętno na rodzinie. W sztuce występuje 17 aktorów. Nad spektaklem grupa pracowała trzy miesiące. Mam nadzieję, że plastyczność spektaklu spowoduje, iż wszystko uda się zrozumieć – zakończył słowo wstępne reżyser Rafał Wrotkowski.

[tube]ZcuROk-frzU[/tube]

Po krótkiej przerwie drugi spektakl poprzedziło wprowadzenie Rafała Wrotkowskiego.

– Otello i Iago: dwie osobowości i dwie żony: Dezdemona i Emilia. Współczesny Otello nie jest wierną kopią historii mistrza. Nasza historia jest opowieścią o dwóch różnych małżeństwach – Emili i Iago, wiecznie skłóconych oraz kochających się – Otellla i Dezdemony. Historia kończy się tragicznie. Pisząc scenariusz sztuki, zależało mi, żeby przedstawić opowieść ponadczasową. To co Państwo zobaczycie, może się zdarzyć również dzisiaj.

Scenariusz i reżyseria: Rafał Wrotkowski, konsultacja językowa: Barbara Gałka.

R. Ozonek