„Pokonać smoka”

Wakacje to czas odpoczynku, relaksu i zabawy, zwłaszcza dla młodzieży. Żeby naprawdę dobrze się bawić warto to zrobić w gronie osób, w których towarzystwie czujemy się dobrze, którzy rozumieją nasze problemy. Wychowankowie Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Lubartowie z pewnością dobrze spędzili część swoich wakacji biorąc udział w dniach od 2-go do 8-go lipca w międzynarodowym projekcie „Pokonać smoka”, który odbył się w Kazimierzu Dolnym.

P1080630PMDK zainicjował i zorganizował w ramach europejskiego programu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji „Młodzież w działaniu” (Akcja 1. – Młodzież dla Europy, 1.1. – Wymiana Młodzieży)) trójstronną wymianę młodzieży z Polski, Litwy i Włoch pn. „Pokonać smoka”. Hasło projektu było wyzwaniem dla młodzieży która,  na co dzień musi pokonywać swojego „smoka”, rozumianego jako symbolu zagrożeń dla jednostki lub społeczeństwa. Uczestnicy projektu doświadczali siły grupowego działania, by przekonać się, że: razem ciekawie, bezpiecznie i zdrowo! Zwłaszcza, że „razem” intensywnie pracowali w ramach zorganizowanych warsztatów artystycznych prowadzonych przez nauczycieli PMDK: teatralnych, muzyczno-ruchowych i plastycznych. Każdy dzień rozpoczynali
od porannej zaprawy ruchowej w plenerze, a kończyli prezentacjami artystycznymi i kulinarnymi grup z poszczególnych krajów.

Uczestnicy projektu poznawali również dziedzictwo kulturowe naszego regionu zwiedzając zabytki Kazimierza i Lublina oraz podziwiając piękno nadwiślańskich krajobrazów podczas pieszych wypraw, a także podczas rejsu statkiem po Wiśle.

Oczekiwanym przez młodzież zwieńczeniem warsztatów artystycznych, była realizacja widowiska plenerowego – eksponującego siłę inicjatywy, kreatywności i solidarności grupowej w „pokonywaniu smoków”. Widowisko zrealizowano na bulwarze Wiślanym oraz Kazimierskim rynku, dostarczając niezwykłych wrażeń tutejszym turystom.

Projekt zakończył się pobytem w Lublinie, gdzie uczestnicy projektu zwiedzili Państwowe Muzeum  na Majdanku – świadectwo skrajnej formy okrucieństwa i dyskryminacji rasowej. Poznali zabytki Starego Miasta w Lublinie, wzięli również udział w Międzynarodowym Festiwalu „Inne brzmienia”, poznając wspólne źródła, a zarazem różnorodność i bogactwo kultury europejskiej.

W projekcie wzięły udział trzy 15 – osobowe grupy młodzieży z trzech krajów: z Polski – wychowankowie Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Lubartowie,  z Litwy – młodzież z Asociacija „Svajoklio Projektai” oraz z Włoch – młodzież współpracująca z Soc. Cooperative Centro R.A.T.

Uczestnicy międzynarodowego projektu „Pokonać smoka” zapewniają, że… „Nie taki smok straszny, jak go malują!”.

(materiały: PMDK)

P1080194 P1080244 P1080251 P1080316 P1080430 P1080462 P1080547 P1080551 P1080565 P1080577 P1080594