Polak, Węgier, dwa bratanki…

W dniach 18 – 23 czerwca grupa uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie rozpoczęła wakacje, uczestnicząc w obozie edukacyjno-integracyjnym w Sátoraljaújhely na północy Węgier. Młodzież z czterech szkół z Polski i czterech szkół z Węgier została zaproszona w to malowniczo położone miejsce przez Fundację im. Wacława Felczaka, która promuje współpracę między szkołami z obydwu krajów.  

Organizatorzy przygotowali dla uczestników szereg atrakcji przeplatanych zajęciami edukacyjnymi. Podczas codziennych lekcji młodzież miała okazję poznać podstawy, dość trudnego dla Polaków języka węgierskiego. W programie znalazły się również wykłady dotyczące polskich i węgierskich parków narodowych, warsztaty związane m.in. z tradycjami husarskimi, historią stosunków obu państw na przestrzeni wieków, a zajęcia taneczne pozwoliły młodym zapoznać się z kulturą i folklorem tego regionu. Nie zabrakło również czasu na skosztowanie węgierskiej kuchni i na wycieczki po okolicy. Grupa z Lubartowa, oprócz wieczornego spaceru na punkt widokowy, odwiedziła Zamek Rákóczego w Borši, Zamek w Füzér oraz miasto Sárospatak. Oczywiście w programie uwzględniono również czas na integrację z rówieśnikami i rozrywkę. Podczas dnia sportowego odbył się polsko-węgierski turniej: uczniowie i nauczyciele rozegrali najpierw mecz koszykówki, następnie odbyły się pojedynki w badmintona, mecz siatkówki plażowej i na koniec piłka nożna. Wieczorami uczniowie i opiekunowie bawili się wspólnie na dyskotece oraz wzięli udział w niezapomnianym „Mam talent!”, odkrywając przed sobą umiejętności wokalne, taneczne i zręcznościowe. Młodzież ze starszych klas z zainteresowaniem wysłuchała prezentacji na temat możliwości podjęcia studiów hungarystycznych na uniwersytetach w Krakowie, Poznaniu i Warszawie oraz studiów polonistycznych na Węgrzech. Ostatnie wspólne spotkanie przed wyjazdem do domu było pełne wspomnień, wzruszeń i podsumowań. Węgierska gościnność została po raz kolejny potwierdzona, a II LO zyskało nowych partnerów do dalszej współpracy i kontaktów. To dodatkowa korzyść z wyjazdu i powód do radości. 

„Obóz w Sátoraljaújhely był dla nas wszystkich niezapomnianym przeżyciem. Poznaliśmy wspaniałych ludzi, dowiedzieliśmy się wiele o kulturze węgierskiej, nauczyliśmy się przydatnych zwrotów tamtejszego języka, a przy tym wspaniale się bawiliśmy. Chcielibyśmy bardzo podziękować naszym opiekunom – Małgorzacie Machnikowskiej i Konradowi Pcianowi za troskę i poświęcony nam czas. Pozdrawiamy również naszych przyjaciół ze szkół z Żywca, Przeworska i Przemyśla, a także wszystkie grupy Węgrów: z Budapesztu, Hajdúdorog, Egeru i Debreczyna, którzy razem z nami spędzili te piękne 6 dni. Nie możemy zapomnieć o organizatorze całego wydarzenia, jakim jest Fundacja im. Wacława Felczaka. Jesteśmy wdzięczni za możliwość wzięcia udziału w tak rozwijającym, wyjątkowym wydarzeniu. Mamy nadzieję, że dzięki nawiązanym kontaktom i przyjaźniom podobne spotkania i inicjatywy będą miały miejsce częściej.”

Sylwia Rysiowska, Aleksandra Dzido, Jakub Ścierzyński