Ponad 13 milionów na rewitalizację osiedli

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Lubartowie wyda ponad 13 mln złotych na rewitalizację swoich terenów. Powstaną parkingi, nowoczesne place zabaw, siłownie na powietrzu, nowe wiaty śmietnikowe ze specjalnym systemem monitoringu czy wielofunkcyjny obiekt przeznaczony na cele sportowe i kulturalne.

 

Projekt pod nazwą „Rewitalizacja terenów Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubartowie sposobem na aktywizację społeczną mieszkańców” uzyskał pierwsze miejsce na 21 ocenionych.

Złożyliśmy projekt jako średnie przedsiębiorstwo i jako jedyna Spółdzielnia Mieszkaniowa w całym województwie. Otrzymaliśmy 96 pkt na 100 możliwych. Oprócz nas na pierwszym miejscu znalazły się trzy inne projekty. Dofinansowanie to kwota kilku milionów złotych. Możemy już otrzymać 6 mln 635 tys złotych, a dofinansowanie zwiększy się na etapie realizowania projektu. Mamy podpisane z Urzędem Marszałkowskim, że koszty kwalifikowane będą uwzględnione po rozstrzygnięciach przetargów – informuje prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Jacek Tomasiak.

Co będzie realizowane w ramach projektu? W chwili obecnej ma miejsce rewitalizacja trzech osiedli: Szaniawskiego, Zgoda i Garbarskiego. Środki, które wyłożyła SM na ten cel zostaną zwrócone dzięki otrzymanemu dofinansowaniu. Będą budowane parkingi, drogi przeciwpożarowe na osiedlach, place zabaw z nawierzchnią miękką czy siłownie na powietrzu. Ponadto projekt obejmuje rozbudowę monitoringu wizyjnego i powstanie nowych wiat śmietnikowych oraz nasadzenie zieleni. Ważną sprawą jest podłączenie domków jednorodzinych do sieci światłowodowej Spółdzielni (internet i telewizja kablowa). W tym celu pracownicy SM będą odwiedzać mieszkańców domków jednorodzinnych, aby zebrać deklaracje chęci podłączenia do tej sieci.

Jeśli chodzi o parkingi, to zostaną ustawione szlabany, by nie były one tak jak do tej pory ogólnodostępne. Jest to wymóg Urzędu Marszałkowskiego oraz analizy wniosków mieszkańców terenów spółdzielczych. Mowa tu o osiedlach Zgoda, Szaniawskiego i Garbarskie oraz dodatkowo stare Powstańców Warszawy. Niedaleko mieści się szkoła językowa, a w związku z tym tereny SM są zastawiane autami osób dowożących dzieci na zajęcia. Mieszkańcy za wjazd na osiedle nie bedą ponosić kosztów. Ma się to odbywać za pomocą np. kart z chipem. W okresie świątecznym szlabany nie będą zamykane. Pozostali za skorzystanie z parkingu będą musieli zapłacić.

Przy rewitalizacji powstaną nowe wiaty śmietnikowe ze specjalnym systemem. – Śmietniki mają być otwierane dzięki karcie magnetycznej, więc skorzystają tylko ci, którzy płacą za odpady. Będzie tam monitoring, co pozwoli na weryfikację, czy śmieci są posegregowane. Celem tego jest wykazanie, że wina za niesegregowanie śmieci nie leży po stronie mieszkańców tylko firm wywożących odpady – mówi prezes Jacek Tomasiak.

Kolejnym punktem projektu jest przekształcenie budynku na skrzyżowaniu ulicy Zielonej z ulicą Pradnik. Powstanie obiekt wielofunkcyjny (około 1100 – 1200 mkw.). W piwnicy będzie siłownia ze sprzętem ciężkim do ćwiczeń, sauną i jacuzzi. Natomiast na parterze fitness z bieżniami, rowerkami czy urządzeniami do aerobiku. Podczas organizacji imprez kulturalnych przez Spółdzielnię Mieszkaniową, sprzęt do fitness zniknie, a ustawiona zostanie scena z krzesłami na 1000 miejsc. Będzie to największa poza Lublinem tegu typu scena w województwie lubelskim z urządzeniami nagłaśniającymi i oświetleniem. Przebudowa budynku rozpocznie się w przyszłym roku po korzystnym rozstrzygnięciu przetargu zgodnego z założonym kosztorysem. Otwarcie może nastąpić na początku 2020 roku. Mieszkańcy zasobów SM będą korzystali z obiektu na preferencyjnych warunkach.

W ramach projektu Spółdzielnia ma również przesyłać po Lubartowie darmowy sygnał internetowy dla tych, którzy zechcą dowiedzieć się więcej o mieście lub skorzystać ze stron np. Powiatowego Urzędu Pracy, by znaleźć zatrudnienie. A na osiedlach zainstalowane zostaną urządzenia ratujące życie, czyli defibrylatory.

Sylwia Cichoń