Potomkowie lubartowskich Żydów w naszym mieście

 

Burmistrz Miasta Lubartów Janusz Bodziacki gościł dziś grupę Żydów m.in. z Meksyku,Francji i Stanów Zjednoczonych, których potomkowie kiedyś mieszkali w Lubartowie i okolicach naszego miasta.

W spotkaniu uczestniczyli także nauczyciele i uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja, którzy podjęli się przygotowania tej wizyty. II LO od wielu już lat zaangażowane jest w projekty edukacyjne dotyczące dziedzictwa żydowskiego, m.in. realizując projekty z młodzieżą z Izraela czy przygotowując uroczystości rocznicowe w Muzeum Pamięci w Bełżcu. Pobyt w Lubartowskim Ośrodku Kultury to prelekcje dla gości i wspólne śpiewanie piosenek. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i wzruszającej atmosferze.

Goście opowiadali o związkach swoich rodzin z Lubartowem – z „miastem z bajek” i opowiadań przekazywanych z dziada pradziada. Tutaj urodzili się ich przodkowie, wspólnie z Polakami – lubartowianami tworzyli przedwojenny Lubartów. Nie brakowało też tragicznych wspomnień, kiedy w czasie okupacji niemieckiej Żydzi ginęli z rąk gestapowców.

Jeden z gości, potomek lubartowskich Żydów, przyznał, że jego marzeniem jest mieć w paszporcie pieczątkę Miasta Lubartów. Taką pieczątkę na pamiątkę otrzymał od burmistrza miasta.

RO, J.A. Fot. Ola Jędryszka, Radek Ozonek, Magda Monist-Czerwińska