Powiat lubartowski: Wypalają na potęgę

Do 49 pożarów suchej trawy i nieużytków rolnych doszło przez ostatni tydzień na terenie powiatu lubartowskiego.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

–  Łącznie spaleniu uległa sucha trawa, nieużytki rolne, częściowo ściółka leśna (w miejscach gdzie pożary przeniosły się na tereny lasu) o powierzchni ok. 36 hektarów. W kilku przypadkach zagrożone pożarem były budynki gospodarcze i mieszkalne – informuje Paweł Krupa, rzecznik lubartowskiej straży.

Wypalanie traw jest zabronione prawem, grozi za to kara grzywny do 5 tys. złotych a nawet kara pozbawienia wolności do lat 8 w przypadku spowodowania zagrożenia w postaci pożaru dla życia, zdrowia wielu osób lub mienia w znacznych rozmiarach.

APEL STRAŻAKÓW

Już od wielu lat przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków.Wysuszona po zimie trawa pali się bardzo szybko obejmując niejednokrotnie swoim zasięgiem ogromne powierzchnie. W wyniku wypalania traw często dochodzi do pożarów lasów, upraw rolnych, zabudowań gospodarczych i budynków mieszkalnych. W tego typu pożarach giną również ludzie. Wbrew pozorom i przekonaniom, wypalanie nie daje żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie przynosi jedynie szkody. Pożar jest szkodliwy dla gleby, ponieważ ogień nie tylko zabija żyjące w trawie zwierzęta i drobnoustroje ale także ją wyjaławia. Trzeba mieć także na uwadze, że wykorzystanie strażaków, pojazdów i sprzętu do gaszenia pożarów traw może ograniczyć dyspozycyjność i znacznie wydłużyć czas dojazdu do innych zdarzeń, w których mogą być zagrożeni ludzie. Tu raczej nie potrzeba większej wyobraźni, żeby przewidzieć skutki.

Wypalanie jest zabronione prawem, grozi za to kara grzywny do 5 tys. złotych a nawet kara pozbawienia wolności do lat 8 w przypadku spowodowania zagrożenia w postaci pożaru dla życia, zdrowia wielu osób lub mienia w znacznych rozmiarach.

Apelujemy o rozsądek! Nie wypalaj TRAW.

Zanim podpalisz, zastanów się czy przez swoją bezmyślność nie spowodujesz zagrożenia dla czyjegoś zdrowia i życia.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA