Powstaje pumptrack przy ul. Mucharskiego

Trwa budowa pumptracka, na który czekają młodzi mieszkańcy miasta. Zespół torów z muldami i szybkimi zakrętami będzie nową atrakcją terenów miejskich przy obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Tory typu pumptrack cieszą się w Polsce dużą popularnością. Powstają też w Lubartowie dzięki inicjatywie młodzieży, którą poparł burmistrz Krzysztof Paśnik.  Będą także w Lubartowie.  Tory rowerowe powstaną  przy boisku MOSiR ze sztuczną nawierzchnią przy ul. Mucharskiego.

 ,Nasza młodzież  potrzebuje takiego miejsca i o takie miejsce prosiła. Cieszę się z tego projektu, ponieważ obiecałem go młodym ludziom i dotrzymuję  zobowiązania – mówi burmistrz Krzysztof Paśnik.

Wykonawca inwestycji firma Btproject Eu prowadzi już prace ziemne..  

Przypominamy, że pumptrack będzie mieć minimum 215 metrów, a mini-pumprack co najmniej 40 metrów bieżących pasma jezdnego, ze wszystkimi niezbędnymi elementami do funkcjonowania toru: odwodnieniem, ukształtowaniem terenu.  W ramach zamówienia powstaną tory rowerowe typu „pumptrack” i „mini pumptrack”, które umożliwią jednoczesne użytkowanie przez więcej niż jednego rowerzystę. Tory rowerowe, dojazd i plac będą mieć konstrukcję i nawierzchnię bitumiczną, niewymagającą nadmiernej konserwacji, parametry pozwalające na rozpędzanie i utrzymywanie prędkości bez konieczności pedałowania.

Na torze młodzież będzie mogła nauczyć się podstawowych umiejętności rowerowych (skręcanie w obie strony bez konieczności zmiany kierunku jazdy).

Przy torach planowane jest powstanie placu wypoczynku, na którym będą ławki, tablica z regulaminem, stojaki rowerowe i kosze na śmieci.  Całość oświetlać mają latarnie LED, aby było łatwiej  korzystać z przestrzeni wieczorem.Powstanie  również trawnik i posadzone zostaną rodzime gatunki roślin i krzewów, o małych wymaganiach glebowych, nie przysparzających problemów na etapie pielęgnacji.

SC

Radna Renata Mazur

Uważam, że ta inwestycja jest jak najbardziej trafiona, wcześniej nie było tego typu rozrywki dla młodzieży. Będzie ona zadowolona z torów rowerowych. To dla młodych ludzi możliwość spędzania wolnego czasu w aktywny sposób, na powietrzu. Takie tory są potrzebne, aby młodzież nie przesiadywała na mieście, a miała korzystała z rekreacji.

Radny Piotr Kusyk

 Według badań GUS najpopularniejszą aktywnością sportowo-rekreacyjną wśród Polaków jest jazda na rowerze, co zadeklarowało aż 66% ankietowanych.  Lubartów z racji organizowanych cyklicznie imprez rowerowych stał się ambasadorem turystyki rowerowej w naszym kraju.  Promujemy nasze miasto pod hasłem: „Lubartów Miasto rowerów. Lubartów z racji organizowanych cyklicznie imprez rowerowych stał się ambasadorem turystyki rowerowej w naszym kraju.  Promujemy nasze miasto pod hasłem: „Lubartów Miasto rowerów”. W ostatnich latach wybudowaliśmy wiele kilometrów ścieżek rowerowych i mamy w planach budowę kolejnych.  Zależy nam, aby ciągle podnosić atrakcyjność turystyczną naszego miasta. Budowa pumptracka idealnie wpisuje się w te działania. Jest to innowacyjny plac zabaw dla dzieci i młodzieży.  Jest to obiekt stanowiący idealne połączenie bezpiecznej zabawy, jazdy na rowerze i przebywania na świeżym powietrzu. To młodzież stoi za pomysłem budowy pumtracka.  Naszym obowiązkiem jest wsłuchiwanie się w głos wszystkich mieszkańców, a młodzi ludzie powinni mieć realny wpływ na rozwój naszego miasta. Jako radni, mieliśmy duże wątpliwości, co do kosztów budowy tego obiektu. Zastanawialiśmy się, czy w obecnych, trudnych i nieprzewidywalnych czasach stać nas na taki wydatek. Ostatecznie zapadła decyzja, że taki obiekt powstanie. Każda inwestycja, która będzie „odciągała” młodzież od komputerów, telefonów komórkowych i internetu, a jednocześnie spowoduje większą aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, powinna być w miarę możliwości realizowana. Wspólna zabawa będzie sprzyjała budowaniu dobrych relacji społecznych. Powinniśmy promować zdrowy tryb życia, rozwój kultury fizycznej i stwarzać warunki do spędzania wspólnego czasu z rodziną.