Pożar mieszkania w Lubartowie. Rodzina potrzebuje pomocy

1 sierpnia w jednym z mieszkań przy ul. Powstańców Warszawy w Lubartowie doszło do pożaru. Na miejscu interweniowała straż pożarna, zespoły ratownictwa medycznego oraz policja. Na szczęście nic się nie stało lokatorkom, jednak mieszkanie spłonęło doszczętnie. Teraz rodzina z niepełnosprawną córką potrzebuje pomocy.

Po przybyciu strażaków okazało się, że z okna na drugim piętrze bloku wydobywają się gęsty dym oraz płomienie. Od razu strażacy przystąpili do akcji gaśniczej. Sprawdzili też wnętrze mieszkania pod kątem przebywania w nim osób. Przebywały w nim matka z niepełnosprawną córką, ale opuściły mieszkanie jeszcze przed przybyciem ratowników. Podjęto decyzję o ewakuacji mieszkańców z kondygnacji znajdujących się nad mieszkaniem objętym pożarem, ze względu na ryzyko rozprzestrzenienia się ognia, jak też silne zadymienie. Ewakuowano 14 osób, w tym sześcioro dzieci. Ratownicy medyczni udzielili pięciu osobom pomocy, nie wymagały one hospitalizacji. W działaniach uczestniczyło sześć zastępów straży pożarnej: cztery z JRG w Lubartowie oraz dwa z jednostek OSP w Brzezinach i Wólki Rokickiej. Wstępnie ustalono, że przyczyną pojawienia się ognia mogło być zwarcie w instalacji elektrycznej.

Pomoc dla rodziny

Pożar strawił cały dobytek rodziny. Małżeństwo z niepełnosprawną córką straciło całe wyposażenie niedawno wyremontowanego mieszkania. Rodzina otrzymała niezbędną pomocWarunki do codziennego funkcjonowania zapewnił Urząd Miasta Lubartów, udostępniając lokal zastępczy z mieszkaniowego zasobu gminy. Tam rodzina będzie mogła przetrwać do czasu uporządkowania i remontu swojego mieszkania.

– Korzystamy z lokalu przy ul. Mucharskiego. Od początku pomagają nam ludzie dobrej woli. Chciałabym podziękować Urzędowi Miasta za mieszkanie, w którym możemy się zatrzymać. Podziękowania kieruję też do osób (nie sposób wszystkich wymienić) za okazaną nam pomoc i wsparcie w trudnych chwilach – mówi pani Anna Małecka, której mieszkanie spłonęło w pożarze.

Dla poszkodowanej rodziny organizowana była zbiórka pieniędzy przez wspólnotę parafialną przy Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która w niedzielę 12 sierpnia po każdej Mszy św. zbierała ofiary do puszek. Rodzina otrzymała ponadto wsparcie od Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom „Niech się serce obudzi” w Lubartowie. Zapewniona została pomoc żywnościowa i środki czystości. Rodzina będzie też mogła liczyć na pomoc Stowarzyszenia Przyjaciół Niepełnosprawnych Libra, które działa przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Lubartowie. Jego podopieczną jest córka państwa Małeckich – Jagoda. W najbliższym czasie uruchomiony zostanie numer konta, na który będzie można wpłacić pieniądze na pomoc poszkodowanej rodzinie.

Sylwia Nowokuńska

foto: KPP Lubartów