Poznaj mój kraj: Grecję – spotkania z Tonią Asimakopoulou

Tonia jest wolontariuszką z Grecji, która w ramach programu Młodzież w działaniu współpracuje obecnie z Polską Fundacją Schumana w Warszawie. Wzięła udział w spotkaniach z młodzieżą Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie. Tematami były: Kultura Grecji i Prawa człowieka.


W ramach cyklu spotkań i warsztatów prowadzonych przez Tonię Asimakopoulou, drugiego dnia jej wizyty, czyli 11 grudnia, wolontariuszka pojechała do Publicznego Gimnazjum im. Bolesława Prusa w Niedźwiadzie, gdzie najpierw spotkała się z młodzieżą klas pierwszych i opowiedziała im o swoim kraju. Grecja jest tematem obecnym w podstawie programowej, dlatego też młodzież aktywnie uczestniczyła w tym spotkaniu. Następnie Tonia poprowadziła praktyczne warsztaty z młodzieżą gimnazjalną zaangażowaną w realizację projektów europejskich realizowanych w ramach programu e-Twinning w Gimnazjum w Niedźwiadzie. Wszystkie spotkania odbyły się w języku angielskim, więc uczestnicy tych spotkań  mieli możliwość w sposób bezpośredni sprawdzić zarówno swoją wiedzę na temat Grecji, jak również swoje umiejętności językowe. Tutaj też, w Gimnazjum Tonia zainteresowała się Akcją „Góra Grosza”. Po tym jak przeczytała plakaty i poznała ideę tej akcji postanowiła przyłączyć się do niej przekazując wszystkie grosze jakie miała przy sobie.
Ostatnim etapem cyklu tych spotkań była prezentacja i panel dyskusyjny w Urzędzie Gminy Niedźwiada, gdzie Tonia spotkała się z przedstawicielami Rady Gminy, dyrektorami szkół Gminy Niedźwiada oraz pracownikami Urzędu Gminy. Na początku spotkania Tonię powitał Wójt – pan Janusz Marzęda oraz Przewodniczący Rady Gminy pan Grzegorz Iwanek. Tonia rozpoczęła od prezentacji, która miała na celu przybliżyć piękno Grecji. Następnie zaprezentowała podobieństwa i różnice między polską i grecką strukturą organizacyjną, jak wygląda władza i podział administracyjny w Grecji. Na zakończenie była dyskusja, w czasie której poruszanym głównie tematem były przyczyny kryzysu gospodarczego w Grecji. Osobą czuwającą nad komunikacją między uczestnikami spotkania i Tonią była Edyta Borowicz-Czuchryta, która wystąpiła tu w roli tłumacza.
Organizatorem tego cyklu spotkań było Gimnazjum Publiczne w Niedźwiadzie przy współpracy z panią Hanną Borzęcką – dyrektor RCEZ.
Materiał: Gimnazjum w Niedźwiadzie