Prace Jerzego Knefla w lubartowskim muzeum

Wystawę prac Jerzego Knefla otwarto 28 września w Muzeum Ziemi Lubartowskiej. Dzieła lubartowskiego lekarza – artysty będzie można oglądać do 29 grudnia.

Jerzy Knefel- lekarz, specjalista medycyny rodzinnej, od lat jest związany z Lubartowem. Malarstwo to jego wielka pasja. Przez kilka lat szkolił artystyczny warsztat pod kierunkiem profesora Juliusza Kłeczka z Instytutu Wychowania Artystycznego w Lublinie. Obrazy Knefla trafiły do zbiorów muzealnych i prywatnych m.in. w Kanadzie, Francji, Szwecji, Hiszpanii. Pierwsza jego wystawa pod koniec lat 70 była prezentowana w Lubartowie w klubie „Pod wirusem”.

Obecna ekspozycja pt. „Z pracowni Jerzego Kneflato czwarta wystawa indywidualna w Muzeum Ziemi Lubartowskiej. Pokazane są na niej obrazy – znane pejzaże i widoki Lubartowa oraz nowe, powstałe w ostatnim czasie. Są to te same krajobrazy i miejsca namalowane w różnych porach dnia i roku, w innym oświetleniu oraz w innym artystycznym spojrzeniu autora. Na obrazach możemy zobaczyć stare drewniane domy, których już obecnie nie ma. Oprócz obrazów znajdują się rzeźby – figury Matki Bożej z Dzieciątkiem czy Chrystusa Frasobliwego. Ponadto rzeźby drewnianych świątków, jakie zachowały się jeszcze w licznych przydrożnych kapliczkach, a także płaskorzeźby nawiązujące do lokalnych ludowych tradycji. Jedną ze swoich rzeźb- postać Chrystusa Frasobliwego Jerzy Knefel podarował muzeum. 

Wernisaż wystawy był połączony z częścią artystyczną – występami dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2. Patronat honorowy nad wystawą objął burmistrz Krzysztof Paśnik.

Sylwia Cichoń