„Prawo pracy, czyli co warto wiedzieć wchodząc na rynek pracy”

Gościem Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie była Anna Sapieja, absolwentka KUL, Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie oraz Akademii Leona Koźmińskiego, księgowa i doradca finansowy, współpracująca ze Stowarzyszeniem Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Spotkania odbyły się 27 lutego w klasach 2TE (technik elektronik) i 2TR (technik rachunkowości) i dotyczyły edukacji zawodowej, a w szczególności różnych rodzajów form zatrudnienia oraz możliwości pracy dla młodocianych.

W obecnych czasach, kiedy rynek pracy zmienia się w sposób bardzo dynamiczny, uczniowie powinni być przygotowani do podjęcia odpowiednich decyzji dotyczących ich przyszłości zawodowej.

W trakcie lekcji dowiedzieli się o różnych formach zatrudnienia m.in. umowa o pracę na pełen etat, umowa zlecenie, umowa o dzieło, w tym również możliwości zatrudnienia dla młodocianych – od kiedy mogą rozpocząć pracę, czym jest praca lekka itp.

Dowiedzieli się również jakie prawa i obowiązki spoczywają na pracowniku, a także jakie korzyści i trudności wynikają z różnymi formami zatrudnienia. Omówione zostały składowe wynagrodzenia i jakie koszty ponosi również pracodawca, tak aby młoda osoba wchodząc na rynek pracy wiedziała z czym się zmierzyć i czego oczekiwać.

Bardzo cieszymy się, że nasi uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w tej niekonwencjonalnej lekcji. Jesteśmy przekonani, że dostarczyła ona cenne informacje i pomoże naszym uczniom w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących ich przyszłej ścieżki zawodowej.

RCEZ Lubartów