Premierowe spektakle Teatru Arteria

Dlaczego zdarza się, że śmierć się myli? Czy dopiero pod warstwami naszej tożsamości kryje się prawdziwe „ja”? Czy normalność jest wyznacznikiem człowieczeństwa? Dlaczego zbrodnia przyciąga publiczność tak, jak najciekawszy film? Kiedy okazuje się, że w życiu na te pytania nie odpowie nam nikt, to tylko teatr może. Teatr odpowiada.

Dwa premierowe spektakle Teatru Arteria obejrzeliśmy 8 czerwca na scenie Lubartowskiego Ośrodka Kultury. Pierwszy to czarna komedia rozgrywająca się w szpitalu psychiatrycznym pt. „Oszukać Śmierć”, stworzona przez nauczycieli z Gimnazjum nr 1 w Lubartowie, Szkoły Podstawowej nr 1 oraz jednego lekarza w roli Śmierci. Kiedy Śmierć przychodzi do szpitala dla umysłowo chorych, by odhaczyć kolejne nazwisko na swojej liście, przez przypadek ujawnia się niewłaściwej osobie. Po ciężkich staraniach, by przekonać pacjentów do swojej tożsamości, Śmierć postanawia naprawić swój błąd i żąda wydania właściwej osoby. Jednak pacjenci nie mają zamiaru wydać swojego kolegi. Śmierć musi przedsięwziąć drastyczne środki z udziałem we wspólnej terapii grupowej włącznie.

Drugi spektakl to komedia kryminalna ze zbrodnią w tle rozgrywającą się w wytwornej restauracji w klimacie noir pt. „Cafe Murder”. Ten spektakl tworzą uczniowie trzecich klas Gimnazjum nr 1 w Lubartowie. Rosemary Saint-John jest głośną, irytującą hipochondryczką przekonaną o swoim uczuleniu na wodę. Podczas świętowania swoich urodzin w restauracji ze swoimi czterema siostrami – hipiską, typową blondynką, kierowcą ciężarówki i bizneswoman – Rosemary stawia każdego przeciw sobie. Kiedy znika w niejasnych okolicznościach i wszyscy przypuszczają, że doszło do morderstwa, jedynym obiektywnym świadkiem w restauracji jest publiczność, która rozwiąże zagadkę morderstwa. Czy była to któraś z sióstr Rosemary? Detektyw samouk? Wytworny szef kuchni? Elegancki i ułożony właściciel restauracji? Sarkastyczny kelner? Nikt nie jest poza podejrzeniami w tej zachwycającej teatralnej komedii kryminalnej.

Obydwa zespoły pracują w Lubartowskim Ośrodku Kultury na warsztatach teatralnych prowadzonych przez Adriana Krać.

(J.A.)

fot. Piotr Opolski

 

 

Oszukać Śmierć”

Reżyseria: Adrian Krać

Autor: Kamron Klitgaard

Tłumaczenie: Adrian Krać

Występują:

Sam: Dorota Belcarz -Przybysz
Ann: Maria Biernacka – Drabik
Kim: Agnieszka Grzesiuk
Sue: Ewa Miduch
Deb: Agnieszka Wasil
Bob: Roman Denisiuk
Śmierć: Janusz Drabik
Ron: Tomasz Prażmo

 

Cafe Murder”

Reżyseria: Adrian Krać

Autor: Nathan Hartswick

Tłumaczenie: Adrian Krać

Występują:

Maitre’d: Hubert Grodzicki
Szef kuchni: Jan Kolano
Kelner: Wiktor Bronisz
Obsługa: Agnieszka Guz
Detektyw Harris: Jakub Wójcik
Rosemary Saint-John: Zuzanna Waśkowska
Melanie: Agnieszka Iwanek
Valerie: Kinga Cybul
Volleny: Weronika Wiącek
Marjorie: Anna Szymczak