Prezydent Andrzej Duda w Lubartowie

Prezydent Andrzej Duda odwiedził nasze miasto. 5 lutego spotkał się z mieszkańcami Lubartowa i powiatu w Zespole Szkół nr 2 w Lubartowie.

Bardzo dziękuję za zaproszenie oraz gorące i radosne przyjęcie. Bardzo się cieszę, że spotkał mnie ten zaszczyt, iż jestem pierwszym prezydentem, który odwiedza Lubartów. Dziękuję, że zechcieliście poświęcić popołudnie i przybyć na spotkanie – mówił Andrzej Duda, podkreślając, że Lubartów to piękne miasto, mające długą historię.

Podczas spotkania starosta Ewa Zybała wspominała o problemie ptasiej grypy w powiecie lubartowskim – Dzięki dobrej współpracy służb kryzysowych, weterynaryjnych i rolników udało się skutecznie stłumić ogniska ptasiej grypy w miejscowości Uścimów. Od miesiąca nie notujemy nowych ognisk tego zjadliwego wirusa. Służby i nasi rolnicy zachowali się w sposób wspaniały. Wszystkie ogniska wirusa został w bardzo szybkim tempie zabezpieczone i zlikwidowane -mówiła.

Prezydent odpowiedział, że służbom wojewody i powiatu należą się podziękowania, bo rzeczywiście działania były szybkie i skuteczne, a zagrożenie dla rolników i ich hodowli duże. To była niebezpieczna epidemia, którą udało się natychmiast opanować. Andrzej Duda nawiązał też do epidemii, jaka wybuchła w Chinach. Jak poinformował, spotkał się z głównym inspektorem sanitarnym i ministrem zdrowia, którzy zapewnili, że Polska jest dobrze przygotowana na ewentualne przypadki zakażenia nowym patogenem. Musimy w zdecydowany sposób dokonywać przekształcenia naszego sektora energetycznego, żeby bardziej sprzyjał klimatowi – powiedział prezydent. Dodał, że są bardzo poważne plany, aby przekształcić Elektrownię Bełchatów, by stała się proklimatyczna.
W trakcie spotkania młody człowiek stojący w pierwszym rzędzie wyjął baner z hasłem Chroń klimat” . Prezydent podszedł do mężczyzny i zaprosił go bliżej sceny. Andrzej Duda odpowiedział na treść banera, przypominając, że już od wdrażania protokołu z Kioto Polska ograniczyła emisję o 30 procent, zamiast deklarowanych wcześniej 7 procent. Podkreślił też, że Polska nie opiera się na energetyce atomowej jak choćby Francja i ma dużo trudniejszą drogę do zmiany energetyki na mniej emisyjną. Andrzej Duda mówił, że młodzież ma prawo domagać się tego, żeby była realizowana polityka, która „w istocie prowadzi także do unowocześnienia kraju”. Dla młodych to jest trudne do przyjęcia, ale mamy takie możliwości jakie mamy. Chcemy prowadzić ochronę klimatu, ale w ramach zrównoważonego rozwoju. A zrównoważony rozwój to taki, żeby również ludzie i gospodarka mogły przetrwać – powiedział prezydent.  

Prezydent Andrzej Duda stwierdził również, że Polska będzie inwestować w zieloną energię, w fermy wiatrowe, ale na morzu, dzięki temu takie urządzenia nie przeszkadzały ludziom. Zapowiedział też inwestycje w farmy solarne.

Podczas spotkania oznajmił również, że będzie kandydował w wyborach prezydenckich. – Będę kandydował w tych wyborach prezydenckich. Bardzo mi zależy na tym, żeby rozwój Polski, który w ostatnich latach tak dobrze postępuje, nadal trwał. Bardzo mi zależy na tym, żeby rząd, który w moim przekonaniu dobrze rządzi Polską, mógł dalej realizować swoją misję przedstawiając dobre projekty ustaw, które będą przyjmowane przez prezydenta, bo mamy ten sam program. Jeżeli będą to dobre przygotowane ustawy, które będą wspierały społeczeństwo i rozwój kraju, to z całą pewnością rząd będzie mógł liczyć na mój odpowiedzialny podpis. I dlatego właśnie zdecydowałem się kandydować.

Wcześniej przed spotkaniem z mieszkańcami prezydent rozmawiał z władzami samorządowymi, wśród nich byli starosta Ewa Zybała i burmistrz Krzysztof Paśnik oraz radnymi powiatowymi. Byli też obecni posłowie z Lubelszczyzny, wojewoda lubelski i marszałek województwa lubelskiego.

Sylwia Cichoń

foto: JP