„Prowincja w Lubartowie” – najnowsza wystawa w Muzeum Ziemi Lubartowskiej

Prace malarskie, rysunek, rzeźbę, haft krzyżykowy wykonane przez członków Stowarzyszenia Twórczego Prowincja możemy oglądać na wystawie w Muzeum Ziemi Lubartowskiej.

Stowarzyszenie Twórcze Prowincja istnieje od 2013 roku i skupia kilkanaście osób związanych z miejscowością Siedliszcze kolo Chełma.

– Są to osoby zawodowo zajmujące się malarstwem, ale nie tylko. Są  nauczyciele, czy mechanik samochodowy – mówiła podczas wernisażu prezes stowarzyszenia Renata Boguszewska.

Na wystawie prezentowane są różnorodne prace, odzwierciedlające zainteresowania autorów: malarstwo olejne, akrylowe, posługujące się pastelą i akwarelą, rysunek na papierze ołówkiem i węglem. Część prac to obrazy fotograficzne, obiekty wykonane haftem krzyżykowym do złudzenia przywołującym skojarzenie malarstwem.

 – Nazwa stowarzyszenia i tytuł wystawy jest nieco prowokacyjny. Obiegowo prowincję traktujemy jako coś odstającego od głównych ośrodków, zacofanego, nie pasującego do rzeczywistości. Niegdyś cały artystyczny świat wydawał się prowincją w stosunku do Paryża, czy Wiednia, a w naszym polskim przypadku do Krakowa.  Dziś pojecie prowincji artystycznej już nie istnieje – mówi Ewa Sędzimierz, dyrektor Muzeum Ziemi Lubartowskiej.  – Jak mówią nasi artyści dla nich prowincja to coś pozytywnego. Mamy świadomość, że związek z niewielkim środowiskiem i codzienne obcowanie z natura stawia stempel specyficznego rodzaju wrażliwości – dodaje.

Katarzyna Wojcik