Przebudowa parku miejskiego na finiszu

Przebudowa parku miejskiego w Lubartowie to ważna dla mieszkańców inwestycja. Po rewitalizacji będzie on wyjątkowo atrakcyjnym miejscem wypoczynku i rekreacji.

Zanim się to jednak stanie, w parku muszą zakończyć się prace związane z jego przebudową. Chodzi głównie o prace wykończeniowe przy niektórych elementach ogrodu, m.in. alejkach i ogrodzeniu. Pierwsze spacery po odnowionym parku będą możliwe najwcześniej z początkiem czerwca.

Lubartowski park to przede wszystkim zieleń. W ramach rewitalizacji w ogrodzie pojawiły się nowe nasadzenia. Przed rewitalizacją w parku było 36 gatunków drzew i 6 gatunków krzewów. Teraz doszło dodatkowych 6 gatunków drzew i 19 odmian krzewów. Łącznie do miejskiego ogrodu zostały wprowadzone 92 nowe gatunki roślin, m.in. byliny, paprocie i trawy ozdobne.
Woda w stawie będzie napowietrzana przez trzy gejzery. Wymieniona została również nawierzchnia alejek. Te w części historycznej posiadają nawierzchnię mineralną, z kolei główna ścieżka parku została wyłożona kostką. Plac przy fontannie oraz schody zostały wykonane z kamienia.

Rewitalizacja parku zakładała również poprawę bezpieczeństwa odwiedzających go mieszkańców. W związku z tym w parku pojawiło się 167 nowych latarni LED i monitoring. Ustawionych zostało 78 drewnianych ławek parkowych, 34 ławki kamienne i blisko 30 koszy na śmiecie. W ogrodzie miejskim stanęła też drewniana glorieta. Wybudowane zostało również całe ogrodzenie.

Koszt inwestycji to ponad 12 mln złotych. Dzięki staraniom władz miasta na rewitalizację parku udało się pozyskać dodatkowe dwa miliony złotych.

fot. Katarzyna Wójcik