Przedświąteczne spotkanie ze sztuką, czyli uczniowie II LO z wizytą w stolicy

W środę 8 grudnia uczniowie klasy I c, o profilu lingwistycznym, udali się do Warszawy na spotkanie ze sztuką w różnych jej odsłonach. Opiekunami młodzieży byli: wychowawca pan Adam Sabat oraz znawca teatru, a zwłaszcza sztuk Shakespeare’a, pan Rafał Wrotkowski, którzy zabrali swoich podopiecznych do jednych z najważniejszych dla kultury miejsc w stolicy – Muzeum Narodowego i Teatru Narodowego.

Mimo zimowej aury zrobiło się nam cieplej, kiedy po przyjeździe do stolicy nad miastem pojawiło się słońce. Pierwszym punktem programu wycieczki  była lekcja w Muzeum Narodowym, która dotyczyła sztuki starożytnych cywilizacji: Egiptu, Grecji i Rzymu. Barwna, dynamiczna opowieść Pani Profesor ASP przykuwała uwagę i pozwalała młodzieży pochwalić się swoją wiedzą zdobytą wcześniej na lekcjach szkolnych. Następnym etapem był spacer Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem. Wchodząc w zaułki bocznych uliczek, dotarliśmy do innego rodzaju sztuki – ujrzeliśmy piękny, wkomponowany w przestrzeń drzewa i budynku mural Kory, wokalistki kultowego zespołu Maanam. Odwiedziliśmy również campus Uniwersytetu Warszawskiego, i to też będzie sztuka… żeby się kiedyś tutaj dostać na studia. Wieczorem dotarliśmy do pięknego, klasycystycznego budynku Teatru Narodowego na spektakl „Wieczór Trzech Króli” według dzieła Wiliama Shakespeare’a. Zabawne miłosne intrygi oraz zamiana ról i płci przekształcają się tutaj w próbę odkrywania własnej tożsamości. Wszystko to – co jest zaskakujące w przypadku sztuk Shakespeare’a – podziwialiśmy w bogatej oprawie muzyczno-wokalnej. Po spektaklu zostaliśmy zaproszeni na spotkanie z reżyserem, panem  Piotrem Cieplakiem, który odpowiadał na pytania i dzielił się spostrzeżeniami na temat procesu powstawania tego przedstawienia. Na koniec zostaliśmy obdarowaniu specjalnymi pakietami promocyjnymi Teatru Narodowego oraz plakatami sztuki z autografami twórców widowiska. Był to dla nas wyjątkowy gest i niezapomniane przeżycie.

Ten pełen wrażeń dzień był dla wszystkich cenną lekcją o sztuce oraz jej różnorakich aspektach i cechach, które mają przemówić do odbiorcy i skłonić go do refleksji. Cel ten został osiągnięty – już w drodze powrotnej rodziły się plany kolejnego wyjazdu.

Humaniści z II LO