Przedszkolaki spotkały się z folklorem

18 kwietnia przedszkolaki z grup Sówki, Wróbelki, Biedronki oraz Jeżyki z Przedszkola Miejskiego nr 4 spotkały się z tradycją i kulturą ludową w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej w Lublinie. Niezwykła „przygoda z folklorem” podczas której dzieci mają żywy kontakt z artystą ludowym, przybliżyła je do polskich tradycji, zwyczajów, przyśpiewek, gwary, zabaw oraz gry na instrumentach ludowych.

Przedszkole Miejskie Nr 4 w Lubartowie już od wielu lat podejmuje szereg działań mających na celu kultywowanie wśród naszych wychowanków tradycji, zwyczajów ludowych aby przetrwały jak najdłużej. To u nas co roku odbywa się Skarbnica Tradycji Ludowych oraz prężnie działa dziecięcy zespół ludowy „Lubartowskie Nutki”. Edukacja regionalna umożliwia naszym przedszkolakom wszechstronny rozwój w każdej sferze, wzbogacając wiedzę o swoim regionie, poznając tradycje, zwyczaje i kulturę. Wieloletnia współpraca z Zespołem Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej w Lublinie odbywa się w naszej placówce za pośrednictwem Pani Moniki Pacek – doświadczonej instruktorki, choreografki, która z wielką pasją zaszczepia w „młodym pokoleniu” nutkę folkloru ucząc tańców ludowych podczas co tygodniowych zajęć. Dzieci poznają tradycyjne układy taneczne, przyśpiewki ludowe wielu regionów Polski, które następnie chętnie prezentują podczas wielu imprez na terenie naszego miasta.

Podczas spotkania Grupa Mały Lublin przygotowana przez Panią Monikę, zaprezentowała tańce śląskie, orawskie oraz Krakowiaka tym samym przybliżyła dzieciom piękno i specyfikę tradycji ludowych poszczególnych regionów naszego kraju. Żywiołowy występ został doceniony i nagrodzony gromkimi brawami przez młodych miłośników folkloru. Pani Dorota Kukawska w bardzo ciekawy sposób opowiedziała o strojach ludowych i ich elementach takich jak galanda czyli dziewczęcy wianek, wiercheń – gorset czy góralskich kierpcach. W holu każdy przedszkolak mógł obejrzeć zdjęcia, które obrazują historię i działalność zespołu Pieśni i Tańca „Lublin”.

Była to wyjątkowo cenna i potrzebna lekcja folkloru, której celem jest przybliżenie najmłodszym wartości i piękna naszej narodowej tradycji. Nasi mali widzowie wychodzili z spotkania bardzo zadowoleni z uśmiechami na ustach, więc na pewno występ tancerzy zostanie na długo w pamięci dzieci.

Serdecznie dziękujemy wszystkim artystom zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej za umożliwienie uczestniczenia w tak wyjątkowej „lekcji folkloru”.

S. Wojnowska