Przekazano teren pod rozbudowę hospicjum

Konferencję prasową dotyczącą przekazania terenu pod rozbudowę Hospicjum św. Anny w Lubartowie zorganizowano 9 lutego w Sali Rycerskiej lubartowskiego Starostwa Powiatowego. W spotkaniu wzięli udział ks. kan. Andrzej Juźko oraz Starosta Ewa Zybała.

W dniu dzisiejszym przekazaliśmy w użytkowanie Parafii św. Anny 3,7 arów działki pod rozbudowę hospicjum. Jest to ważna inwestycja poprawiająca kontakt osób chorych z rodzinami, umożliwiająca zaparkowanie auta, a także pobyt z chorym jego bliskim – mówiła Starosta Ewa Zybała. – Taką decyzję podjęła Rada Powiatu Lubartowskiego na listopadowej sesji ubiegłego roku.

Jak dodała Ewa Zybała, nie było żadnych wątpliwości i dylematów, ponieważ sprawa jest bardzo potrzebna, ważny jest ułatwiony kontakt z bliskimi. – Nie wiadomo też czy ktoś z nas, za jakiś czas nie będzie potrzebował pomocy hospicjum, dlatego bardzo się cieszymy, że doszło dziś do podpisania aktu przekazania – podsumowała starosta.

Jak podkreślił ksiądz Andrzej Juźko – jest to wydarzenie tym ważniejsze, że zbiega się z 30 rocznicą ustanowienia przez Jana Pawła II w dniu 11 lutego Światowego Dnia Chorego, a także z 15 rocznicą istnienia lubartowskiego hospicjum. – Doświadczenia tych lat jednoznacznie wskazują na to, że nasze hospicjum jest o wiele za małe na to, aby sprostać potrzebom, ponieważ mamy chorych nawet spoza naszego województwa – mówił ks. Andrzej Juźko. – W tej chwili mamy 13 łóżek w naszym budynku, oprócz tego opieką domową objętych jest maksymalnie do 50 chorych.

W nowym budynku, który powstanie obok starego, zmodernizowanego, zostaną dodane nowe miejsca, co powiększy możliwości placówki do łącznie około 30 łóżek.

Anna Jakoniuk