Przemierzy rowerem 40 miast. Dla chorych dzieci

Ponad 2 tys. kilometrów, 40 miast, 26 dni. Na początku lipca lubartowianin Janusz Kobyłka rusza w rajd pod nazwą „4 kąty Polski”. Będzie zbierał środki na leczenie dzieci z Fundacji Stella im. Agaty Orłowskiej. Honorowy patronat nad rajdem objął burmistrz Krzysztof Paśnik.

Janusz Kobyłka podczas swojego pierwszego rajdu dookoła Polski

Janusz Kobyłka w ubiegłym roku przejechał rowerem ponad 3 tys. km, aby pomóc chorej Biance Dzięcioł. Dzięki jego zaangażowaniu na leczenie dziewczynki zebrano kwotę 80 tys. zł. W lipcu rozpocznie się jego kolejny rajd po Polsce.

-Gdy wróciłem z rajdu dla Bianki, byłem bardzo zmęczony psychicznie i fizycznie, bo o wszystkim podczas wyprawy musiałem myśleć sam. Jednak to dodało mi też skrzydeł. Niedługo po tym pomyślałem, że brakuje mi takiej „kropki nad i” i zacząłem planować kolejny rajd – mówi Janusz Kobyłka.

O swojej nowej inicjatywie poinformował podczas festynu charytatywnego organizowanego przez Fundację Stella. To dla dzieci z tej fundacji zostaną przeznaczone zebrane przez niego pieniądze. A potrzeby są ogromne. Organizacja ma pod stałą opieką ponad 200 niepełnosprawnych podopiecznych z bardzo różnymi schorzeniami fizycznymi i umysłowymi. Są to dzieci z autyzmem, z porażeniem mózgowym, z zespołem Downa oraz Dzieci Motylki, czyli dzieci chorujące na Pęcherzowe Oddzielanie się Naskórka (EB).

Trasa rajdu pod nazwą „4 kąty Polski” liczy ponad 2 tys. km. Prowadzi przez 40 miast Polski. Janusz Kobyłka planuje zrealizować cel w 26 dni.

-Zrobię taką kopertę. Z Suwałk zygzakiem do Bogatyni, następnie pociągiem przejazd do Międzyzdrojów i zygzakiem do Ustrzyk Dolnych – zapowiada.

Rajd to nie tylko przejażdżka na rowerze, to także spotkania z władzami miast, przez które prowadzi rajd, wywiady do lokalnych mediów oraz promocja  naszego miasta.

-W ubiegłym roku dużo osób, których spotykałem na drodze mówili, że dobro wraca. Miałem 16 darmowych noclegów – mówi pan Janusz – To było moje marzenie, które spełniłem w wieku 60 lat – dodaje.

Rajd został objęty patronatem Burmistrza Miasta Lubartów Krzysztofa Paśnika. Inicjatywę wsparł finansowo Urząd Miasta oraz wiele lokalnych firm.

Zachęcamy już teraz do wsparcia dzieci z Fundacji „Stella”:
Fundacja „Stella” im. Agaty Orłowskiej, ul. Lubelska 36 B, 21-100 Lubartów;
KRS 0000445413, NIP 7142044011, REGON 061502270, mail: [email protected], tel.: 605 505 607
Bank Spółdzielczy w Lubartowie 82 8707 0006 0013 2251 2000 0003

Katarzyna Wójcik