Przypominamy o Festiwalu Śladami Singera

W dniach 15 – 16 lipca odbywać się będzie w Lubartowie XIII edycja Międzynarodowego Festiwalu „Śladami Singera”. Organizatorem i pomysłodawcą jest Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie. Inspiracją dla festiwalowych wydarzeń jest twórczość laureata Literackiej Nagrody Nobla – Isaaca Baszewisa Singera oraz lokalna historia.

Co będzie w programie festiwalu? Wydarzenia filmowe, teatralne, cyrkowe, taniec, muzyka na żywo, beatbox i fire show, prezentowane przez artystów z Polski, Włoch, Czech, Niemiec, Brazylii, Norwegii, USA i Peru.
W tym roku festiwal, realizowany od 2011 roku, stanowiący atrakcję artystyczną i turystyczną odwiedzi następujące miejscowości: Lubartów, Łęczna, Krasnystaw, Bychawa, Szczebrzeszyn, Pisaki, Kraśnik, Goraj, Biłgoraj, Janów Lubelski, Krasnobród, Stary Dzików, Józefów i Lublin.

W Lubartowie festiwal odbędzie się w weekend 15-16 lipca.

W tym roku przygotowano następujące punkty programu:
Dzień I

Projekcja filmu dokumentalnego „Po-lin godz. 18:00. Okruchy pamięci”. Reżyseria: Jolanta Dylewska. Produkcja: Bomedia Mirosław Bork
Dokument Jolanty Dylewskiej oparty jest na filmowych materiałach archiwalnych – efekcie wieloletnich poszukiwań na całym świecie. Autorami tych unikalnych filmów są Żydzi, którzy wyemigrowali do USA, a po latach przyjeżdżali do Polski, by odwiedzić swoich krewnych. Ich amatorskie, kręcone niewprawną ręką, filmy ocalają, w bardzo szczególny sposób, skrawek tamtego świata przed niepamięcią. W „Po-lin” zapisane na taśmach kipiące życie przedwojenne zostaje zderzone z obrazami współczesnych miasteczek wschodniej Polski, Kieleckiego, Galicji. (…) Dylewska zrobiła film o życiu, nie o Zagładzie. Pustka tych miasteczek zapełnia się w cudowny sposób na naszych oczach. Najpierw przemawiają przedmioty – drzwi, okiennice, kłódki, ocalała mezuza na framudze drzwi, kratka okienna w kształcie gwiazdy Dawida. A potem, jak na zawołanie, pojawiają się „oni”, przedwojenni mieszkańcy tych miasteczek. Wychodzą ze swoich domów, podchodzą do kamery. Uśmiechają się. Nikogo nie winią, niczego od nas nie potrzebują. To oni nam są do czegoś potrzebni…
Przed projekcją filmu zostanie zaprezentowana gazeta festiwalowa „Sztukmistrz”, zawierająca program tegorocznego festiwalu oraz ważne informacje związane z jego ideą i dotychczasowymi realizacjami.

Dzień II

Godz. 19:00 sala konferencyjna Urzędu Miasta-
„Spektakl „Zapomniane opowieści rabinów i cadyków” w wykonaniu Witolda Dąbrowskiego (Teatr NN).
Monodram, którego warstwę literacką tworzą legendy, podania, dokumenty poprzez które poznajemy wybranych przedstawicieli żydowskiego życia religijnego w dawnej, wielokulturowej Polsce. Historie tajemnicze, fascynujące, śmieszne i refleksyjne przybliżające nieznany nam świat polskich Żydów. To storytelling w czystej postaci, wzbogacony o śpiewane na żywo niguny.

Godz.20:00 plac przed LOK

Spektakl plenerowy „Przyjaciele Sztukmistrza 2023”.

W razie niepogody spektakl będzie w Szkole Podstawowej nr 1.