Przysięga żołnierzy i piknik wojskowy przed pałacem

97 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. majora Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” 12 sierpnia złożyło przysięgę przed Pałacem Sanguszków w Lubartowie. Wcześniej wszyscy ukończyli 16-dniowe szkolenie podstawowe.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w Bazylice św. Anny. Po niej żołnierze przemaszerowali na plac przed Pałacem Sanguszków, gdzie odbyła się przysięga. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, księża, kombatanci, przedstawiciele innych jednostek wojskowych. Nie zabrakło też rodzin żołnierzy składających przysięgę oraz mieszkańców Lubartowa.

W obecnej sytuacji na wschodzie formacja WOT jest bez wątpienia niezbędna. Jeszcze kilka lat temu myśleliśmy, że dookoła nas jest bezpiecznie, Polsce i Europie nie grozi żaden klasyczny konflikt, gdzie żołnierze z jednej i z drugiej strony siedzą w okopach i strzelają do siebie. Bardziej myśleliśmy o tym, że będą potrzebne siły ekspedycyjne, które będą gdzieś daleko w świecie reagować na ewentualne zagrożenia. A teraz mamy wojnę za naszą granicą – mówi płk. Zbigniew Krzyszczuk, dowódca 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Po przysiędze była defilada oraz pokaz dynamiczny. Żołnierze zaprezentowali zatrzymanie uzbrojonej grupy przekraczającej nielegalnie granicę. Po części oficjalnej zorganizowano piknik wojskowy. Dla dzieci były dmuchańce. Uczestnicy mieli możliwość obejrzeć sprzęt wojskowy, spróbować żołnierskiej grochówki oraz gulaszu z dziczyzny. Ponadto były występy orkiestry wojskowej oraz Jana Pióro i zespołu Dziecięca Ferajna.

Sylwia Cichoń