Puchar Polski w Kolarstwie Szosowym odbędzie się w naszym mieście

Ogólnopolska impreza – Puchar Polski w Kolarstwie Szosowym odbędzie się w Lubartowie dniach 22-24 kwietnia. Taka atrakcja dla mieszkańców miasta i przyjezdnych będzie możliwa dzięki sekcji kolarskiej Boras Lewart Team Lubartów, Miastu Lubartów i MOSiR Lubartów. Konferencję dotyczącą organizacji tego wydarzenia zorganizowano 12 kwietnia w ratuszu.

Puchar Polski jest  najpoważniejszą imprezą dla krajowego kolarstwa w regionie lubelskim od wielu lat. Cieszy fakt, że zostanie rozegrana w Lubartowie,  konkretnie na szosach gmin wokół Lubartowa. Klub Boras Lewart Team Lubartów  w grudniu 2021 otrzymał ze strony Polskiego Związku Kolarskiego organizację jednej z kilku tegorocznych edycji zawodów z cyklu Puchar Polski w kolarstwie szosowym zaplanowanych na 2022 rok. To dowód uznania dla zwycięstwa zawodnika Boras Lewart Team Lubartów w finałowej edycji Pucharu Polski w 2021 w wyścigu ze startu wspólnego w kategorii Junior

– Jest to wydarzenie wysokiej rangi, rozgrywane pod egidą Polskiego Związku Kolarskiego od połowy lat 90, po imprezach rangi mistrzowskiej najważniejsza, cykliczna impreza w polskim kolarstwie, dostępna dla wszystkich zawodników w kategoriach młodzieżowych. Nasz klub istnieje od niespełna dwóch lat i dostał organizację tego Pucharu od Polskiego Związku Kolarskiego – mówi Witold  Krychowski z Boras Lewart Team Lubartów.

Głównym celem imprezy jest wyłonienie w kategorii junior młodszy finalistów olimpiady młodzieży, która jest Mistrzostwami Polski w tej kategorii. – Wyścig odbędzie się w dwóch turach –  w sobotę będzie ściganie na czas, start przy Urzędzie Gminy Serniki. Dystans 20 km dla najstarszej kategorii, 5 km dla najmłodszej. Następnego dnia odbędzie się start wspólny. Start i finisz na ul. Wierzbowej. Rundy będą okrężne –  trasa wiedzie przez Serniki, Kaznów, Pałecznicę i znów do Sernik. Runda ma około 20 km. Dystanse będą od 27 do 140 km w zależności od kategorii wiekowej – mówi Paweł Staszczak, dyrektor wyścigu.

W organizację pucharu włącza się Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Lubartowie, który odpowiada za uzyskanie uzgodnień i pozwoleń  w związku z wyścigiem. – Po raz trzeci MOSiR będzie organizować wyścig. Jest to dla nas cenne doświadczenie. Chciałam podziękować za pomoc wszelkim służbom, pracownikom Urzędu Marszałkowskiego i Starostwa Powiatowego.  Chcemy, aby goście powtórnie przyjechali na ten wyścig i żeby był on u nas imprezą cykliczną – mówiła Aneta Symbor, dyrektor MOSiR Lubartów.

W konferencji uczestniczył burmistrz Krzysztof Paśnik, który podkreślił, że w Lubartowie kolarstwo jest bardzo dobrze rozwiniętą dyscypliną sportową.  – W naszym mieście od dłuższego czasu nie było tak znaczącego wydarzenia, jakim jest Puchar Polski, dlatego cieszę się z organizacji tej imprezy w Lubartowie.  Dzięki klubowi Boras Lewart Team Lubartów i naszej współpracy odbudowany został potencjał kolarstwa w Lubartowie. To ogromna promocja dla miasta, że tak ważna impreza będzie tutaj gościć. Będzie to też wydarzenie medialne. Dzięki transmisji TVP Lublin wydarzenie może trafić do wielkiej rzeszy widzów  nie tylko powiatu lubartowskiego, województwa Lubelskiego, ale też Polski – mówił burmistrz Krzysztof Paśnik.

 Puchar Polski to coroczna impreza w polskim kolarstwie dla wyczynowych zawodników z licencjami PZKol w kategoriach od Żak do Elity rozgrywana od 1996 roku. Jest najważniejszym wydarzeniem po Mistrzostwach Polski w krajowym kolarstwie szosowym. Kolarze rywalizują co roku w kilku edycjach Pucharu Polski. Po finałowej edycji wyłaniani są zwycięzcy w poszczególnych konkurencjach („Wyścig ze startu wspólnego” oraz „Jazda indywidualna na czas”) i kategoriach wiekowych kobiet i mężczyzn. Wyścig jest przeznaczony dla początkujących zawodników (Żak, Młodzik, Junior Mł.) jak i dorosłych, doświadczonych (Junior, U-23, a wśród kobieta także Elita). W każdej z edycji bierze udział kilkuset zawodników z całego kraju. Szacowana ilość zawodników to minimum 500 osób. Impreza potrwa przez trzy dni (pt-nd 22-24 kwietnia) przy czym same zawody rozgrywane są przez dwa dni w sobotę i niedzielę. W piątek nastąpi przyjazd ekip i rejestracja uczestników w biurze zawodów. W sobotę odbędą się całodzienne zawody w konkurencji „Jazda indywidualna na czas” w poszczególnych kategoriach wiekowych. Niedziela to szereg zawodów w widowiskowej konkurencji „Wyścig ze startu wspólnego” na różnych dystansach dla poszczególnych kategorii wiekowych. Start honorowy niedzielnych wyścigów będzie zlokalizowany w centrum Lubartowa. Start „ostry” oraz meta będą zlokalizowane na ul. Wierzbowej. Patronat honorowy nad imprezą objął  Marszałek Województwa Lubelskiego.

Sylwia Cichoń