Punkt Informacji Turystycznej przyciąga turystów

Blisko tysiąc osób odwiedziło lubartowski Punkt Informacji Turystycznej w Lubartowie w sezonie letnim. Zaglądają tu turyści z różnych miejsc w Polsce, a także z zagranicy.

-Odwiedzają nas osoby w różnym wieku. Najczęściej z województwa łódzkiego, mazowieckiego, śląskiego i pomorskiego. Mieliśmy też gości z Hiszpanii, a ostatnio też z Wiednia – mówi Natalia Górna, pracownik PIT. – Niektórzy są przejazdem, niektórzy podążają szlakiem małych miasteczek Lubelszczyzny. Są tacy, którzy zajeżdżają do nas po pieczątkę turystyczną i oczekują informacji o historii poszczególnych miejsc. Do naszego punktu zawitały między innymi harcerki z 7 Olsztyńskiej Drużyny Harcerek „Szkwał”. Ich zadaniem było odnalezienie na mapie Lubartowa największych atrakcji turystycznych i przygotowanie ciekawostek związanych z poszczególnymi obiektami – dodaje.

Turyści zaglądają do lubartowskich kościołów barokowych, interesuje ich historia Pałacu Sanguszków i żydowskich kamienic. Odwiedzają też park, okolice Wieprza oraz muzea. Wśród nich Muzeum Ziemi Lubartowskiej, Muzeum Parafialne i Muzeum Kina Lewart.

Lubartowski PIT w swojej ofercie ma między innymi zwiedzanie Lubartowa z przewodnikiem. Można też wziąć udział w grze miejskiej „Śladami dawnego Lubartowa”, która powstała przy współpracy z Fundacją Laboratorium Turystyki.

Zapraszamy do udziału w naszej grze szkoły, rodziny i młodzież. Jest ona opowieścią o dawnym Lubartowie, w którym wspólnie mieszkali Polacy i Żydzi – mówi Natalia Górna.

Na miejscu można pobrać bezpłatne foldery, broszurki i mapy turystyczne Lubartowa, powiatu lubartowskiego i całej Lubelszczyzny. Gadżety związane z Lubartowem, publikacje, pocztówki oraz rękodzieło od lokalnych twórców można zakupić również metodą online.
Na facebookowym funpag -u PIT znajdziemy między innymi cykl „Odkrywamy Lubartów”, poświęcony historii poszczególnych zabytków i charakterystycznych miejsc w mieście.

(kw)