„Radość nie zna barier” – miting sportowo – rekreacyjny w Ostrowie Lubelskim

XVI Miting Sportowo – Rekreacyjny „Radość nie zna barier” zorganizowany  28 czerwca przez Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Społecznych „Nasz Dom” w Ostrowie Lubelskim oraz Dom Pomocy Społecznej w Ostrowie Lubelskim to niepowtarzalne przeżycie dla osób niepełnosprawnych, które biorą udział w zawodach sportowych, konkursach, zajęciach rekreacyjnych i wielu innych niezapomnianych atrakcjach.

Głównym celem cyklicznej już imprezy jest mobilizacja  osób niepełnosprawnych do aktywności fizycznej.  Założenie to zostało zrealizowane, o czym świadczy ilość zawodników i kibiców. W szesnastej edycji spotkania integracyjnego wzięli udział mieszkańcy i  podopieczni 7 placówek pomocy społecznej
z terenu powiatu lubartowskiego oraz 3 placówki z zaprzyjaźnionych placówek z woj. Lubelskiego

XVI Miting Sportowo –Rekreacyjny „Radość nie zna barier” to doskonały przykład integracji, przełamywania barier, wzrostu poczucia własnej wartości i godności – mówi prezes Stowarzyszenia „Nasz Dom” Grażyna Kosmala, współorganizator zawodów. –Planujemy nadal organizować miting cyklicznie w kolejnych latach, chcemy, by impreza z roku na rok była poszerzana o nowe formy i pomysły.

Uśmiechnięte, szczęśliwe twarze ponad 140 niepełnosprawnych uczestników pokazały, że przygotowane dla nich atrakcje były strzałem w dziesiątkę. Najważniejszy punkt programu stanowiły konkurencje lekkoatletyczne, odbywające się jak co roku nad jeziorem Miejskim w Ostrowie Lubelskim. Wśród konkurencji były  m.in. tory przeszkód, slalomy, kręgle terenowe, wyścig wózków, worki niespodzianek, gry zręcznościowe  itp.

Wszystkie placówki biorące udział w imprezie zostały nagrodzone dyplomami i nagrodami.

– Możliwość kontaktu tak licznej grupy osób niepełnosprawnych z różnych środowisk i miejscowości, stanowi doskonałą okazję do nawiązywania nowych znajomości i przyjaźni oraz możliwość obcowania z naturą, nad tym urokliwym Jeziorem Miejskim – mówi dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie Lubelskim  Tadeusz Fituch.

Imprezę uświetniła obecność gości, miedzy innymi  przedstawicieli Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, Starostwa Powiatowego w Lubartowie, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i Urzędu Miasta w Ostrowie Lubelskim. Uroczystego otwarcia imprezy dokonał Starosta Powiatu Lubartowskiego Tomasz Marzęda.

Osoby niepełnosprawne chcą żyć normalnie – podkreśla dyrektor Tadeusz Fituch. – Tak, jak inni ludzie pragną rozwijać swoje zainteresowania i pasje. Potrzebują rozrywki i integracji z innymi niepełnosprawnymi i resztą społeczeństwa. Takie imprezy, jak miting w Ostrowie dają im tę możliwość.  Doceniam też kreatywność i zaangażowanie organizatorów imprezy, którzy tyle serca włożyli w jej przygotowanie już po raz szesnasty.

Organizatorzy składają podziękowania osobom i instytucjom , które finansowo bądź  rzeczowo wsparły inicjatywę . Dzięki ich hojności nikt nie wyjechał głodny, a  wszystkie zespoły otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych, Firma „MEDICUS”, Gospodarstwo Rybackie Jedlanka, Ciastkarnia „ELKA” z Leonowa, pani E. Czabaj z Ostrowa Lubelskiego.

Publiczność, która bardzo licznie przybyła na zawody entuzjastycznie i głośno kibicowała zawodnikom.
Tegoroczne zawody stały się kolejną okazją do zapropagowania aktywności sportowo-ruchowej jako jednej z form rehabilitacji, integracji wielu środowisk oraz współzawodnictwa fair play.

Marzanna Choduń