„Radość nie zna barier” po raz dziesiąty

Dom Pomocy Społecznej w Ostrowie Lubelskim oraz Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Społecznych „Nasz Dom” jak co roku na powitanie lata zorganizowały 24 czerwca dla osób niepełnosprawnych X Mityng Sportowo-Rekreacyjny pod hasłem „Radość nie zna barier”.

Jego celem jest popularyzacja sportu i rekreacji ruchowej wśród osób niepełnosprawnych ruchowo i intelektualnie oraz integracja środowiska. Program zawodów oraz konkurencje sportowe dostosowane są do potrzeb i możliwości funkcjonalnych uczestników.
Imprezę uroczyście otworzył Radosław Guz, członek zarządu starostwa lubartowskiego. W czasie mityngu, poprzez zabawę i najprostsze formy sportu zachęcano te osoby i ich opiekunów do aktywnego spędzania wolnego czasu oraz utwierdzano w przekonaniu, że i oni mogą uprawiać sport w takim zakresie na jaki pozwala im ich niepełnosprawność.
Po raz pierwszy impreza odbyła się na terenie Leśnictwa Jedlanka, w nowym, bardzo urokliwym, położnym wśród lasów parczewskich miejscu zwanym Bobrówką. W ubiegłym roku powstała tu również ścieżka przyrodnicza. Na miejsce udaliśmy się historyczną drogą o nazwie „Trakt Królewski”. Dawniej droga ta łączyła Kraków z Wilnem i wielokrotnie podróżował nią Król Władysław Jagiełło. Trasa przebiega przez zróżnicowane tereny. Przemierzając jej szlaki można podziwiać różne siedliska leśne, przepiękny staw Gościniecki, oraz meandry dzikiej rzeki Bobrówki. Na trasie ścieżki, w najciekawszych miejscach zlokalizowane zostały 3 pomosty widokowe oraz 14 przystanków wyposażonych w tablice edukacyjne przybliżające tematykę gospodarki leśnej prowadzonej przez leśników.
Uczestnicy imprezy „Radość nie zna barier” mieli okazję skorzystać również z wycieczki szlakiem edukacyjnym „Bobrówka” napotykając tutejszą florę i faunę, podziwiając niezwykłe widoki. Na placu obok wiaty przygotowano wiele konkurencji, między innymi: rzuty piłką lekarską, sztafetę zręcznościową, sztafetę biegową i inne. Każdy z uczestników wykonywał kolejne zadania i otrzymywał punkty. Przygotowano również konkurencje dla osób poruszających się na wózkach m.in. rzuty do bramki, wyścig na dystansie 15 m i inne. Zawody odbywały się w przyjaznej i ciepłej atmosferze, najważniejszą ideą, która przyświecała tym zawodom był przede wszystkim udział. Bez względu na poprawność wykonania konkurencji i wynik sportowy. Każdy uczestnik jest zwycięzcą, ponieważ pokonywanie własnych słabości świadczy o ich zaangażowaniu, sile woli i charakteru.
Jak zawsze przy organizacji Mityngu pracowali wspaniali Wolontariusze – uczniowie z ZS w Ostrowie Lubelskim pod opieką Ewy Bunia. Dzięki pomocy wolontariuszy, ich uśmiechu i życzliwości wydarzenia te były tak radosne, niosły słońce i uśmiech tym, dla których organizowana jest ta impreza.
Po zakończeniu wszystkich konkurencji X Mityngu Sportowo-Rekreacyjnego uczestnikom wręczono pamiątkowe dyplomy i upominki. Następnie wszyscy uczestnicy Mityngu zostali zaproszeni na plenerowy piknik i zabawę taneczną.
W tegorocznym X Mityngu uczestniczyło 7 placówek z terenu powiatu lubartowskiego dzięki wsparciu PFRON oraz 6 placówek z innych powiatów woj. lubelskiego dzięki wsparciu SWIS „Nasz Dom” w Ostrowie Lubelskim.
Dla organizatorów najlepszą nagrodą jest uśmiech na twarzach naszych podopiecznych, bo przecież radość nie zna barier!
Marzanna Choduń starszy terapeuta DPS Ostrów Lubelski
Foto: Organizator Imprezy

DSC06784 DSC06776 DSC06773 DSC06772 DSC06686 DSC06696 DSC06699 DSC06743 DSC06744 DSC06668 DSC06669 DSC06670 DSC06677 DSC06684 DSC06651 DSC06645 DSC06640 DSC06633 DSC06630 DSC06624