Rajd szlakami I Brygady na Lubelszczyźnie

W niedzielę 5 sierpnia w ramach projektu związanego ze 100- leciem Odzyskania Niepodległości zorganizowano rajd rowerowy Szlakami I Brygady na Lubelszczyźnie.

Grupa 30 osób, członków klubu MKTR Relaks Lubartów trasą przez Nowodwór, Kozłówkę, Bratnik dotarła w okolice Samoklęsk do miejsca, w którym znajdowała się Komenda I Brygady Legionów Polskich. Prezes klubu przybliżył uczestnikom historię działań wojennych na tym terenie. Strefa działań I Brygady obejmowała miejscowości, które mijaliśmy po drodze, a także miejsce docelowe naszego rajdu Ożarów. Tutaj we młynie folwarcznym Józef Piłsudski 5 sierpnia 1915 roku, na pierwszą rocznicę rozpoczęcia wojny, wydał słynny rozkaz do legionistów. W skupieniu wysłuchaliśmy jego treści.
Nastąpiła chwila wspomnień. Jedna z uczestniczek przedstawiła zdjęcie swojego ojca, piłsudczyka, mieszkańca Kamionki, w mundurze legionisty. Druga opowiedziała o pobycie Józefa Piłsudskiego w Michowie w domu jej ciotki i o tym, z jak wielkim pietyzmem przechowywano łóżko, na którym spał. Dziś na domu, w którym przebywał, znajduje się tablica pamiątkowa, która mówi o tym fakcie. Na koniec pobytu w tym szczególnym miejscu odśpiewaliśmy pieśń „ My pierwsza brygada”. W nastrojach refleksyjnych, ale pozytywnie nastawieni „Relaksiacy” wyruszyli w dalszą drogę. Ścieżką między stawami przez Biadaczkę, Dąbrówkę dotarli do Starego Tartaku. Tam spotkanie ze znajomymi rowerzystami, podzielenie się wrażeniami i po krótkim odpoczynku grupa wyruszyła do Kopaniny. Na zakończenie było ognisko. Prezes klubu podziękował wszystkim uczestnikom za udział w tym patriotycznym wydarzeniu i zaprosił do udziału w następnych rajdach organizowanych przez MKTR „Relaks”.

MKTR Relaks