Ratujmy cmentarne zabytki – III kwesta LTR

Z inicjatywy Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego  1 listopada, w dzień wspomnienia Wszystkich Świętych w godzinach 9ºº– 19ºº, zostanie przeprowadzana trzecia kwesta na rzecz renowacji zabytkowych, zaniedbanych, pozostających bez opieki grobowców.

SONY DSCOprócz regionalistów, swój udział w tej akcji zadeklarowali m. in. urzędnicy, nauczyciele, członkowie Orkiestry Dętej oraz stowarzyszeń działających na terenie Lubartowa.

Organizatorzy wzorują się m.in. na działalności Jerzego Waldorffa, inicjatora odnawiania warszawskiego cmentarza na Powązkach, który przypominał, że „korzenie historii miasta, to groby”.

W ubiegłym roku dzięki życzliwości wielu osób udało się zebrać kwotę 9.424,22 zł, która pozwoliła w 2013 r. pokryć koszty renowacji dwóch pomników, tj. Antoniego Gojdana (zm. w 1964 r.) – założyciela i pierwszego prezesa Klubu Sportowego „LEWART” w Lubartowie oraz Aleksandra Nankiewicza – bojowca PPS-u, który poległ z rąk siepaczy carskich w dniu 10 sierpnia 1905 r. w Lubartowie.

Najstarsze grobowce są prawdziwymi dziełami sztuki, dzięki ich swoistej architekturze. Ze względu na ich wiek oraz brak odpowiedniej konserwacji niszczeją i zanikają.

Przypominamy, że od 2000 r. z inicjatywy Zarządu LTR restaurowane są grobowce osób zasłużonych dla SONY DSCnaszego regionu. Przy odnowie tych pomników oprócz społecznych funduszy LTR, oraz dwukrotnie z kwesty, znaczący był wkład finansowy Miasta Lubartów oraz Parafii św. Anny.

Sporo prac renowacyjnych udało się zrealizować, lecz wiele jeszcze pozostało do wykonania na naszej lubartowskiej nekropolii.

Mamy nadzieję, że dzięki życzliwości oraz wsparciu finansowemu lubartowian i gości odwiedzających cmentarz parafialny w dniu Wszystkich Świętych uda nam się zrealizować renowacje kolejnych, znaczących pomników.

Michał Filipowicz