Ratujmy cmentarne zabytki – kwesta w dniu Wszystkich Świętych

Z inicjatywy Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego, w dniu 1 listopada, w dzień wspomnienia Wszystkich Świętych, w godzinach 9ºº– 18³º, na cmentarzu parafialnym w Lubartowie zostanie przeprowadzona kwesta. Będzie to już czwarta taka akcja na rzecz renowacji zabytkowych, zaniedbanych, pozostających bez opieki grobowców.

Oprócz regionalistów, swój udział w tej akcji zadeklarowali m. in. urzędnicy, nauczyciele, członkowie Orkiestry Dętej oraz stowarzyszeń działających na terenie Lubartowa. Organizatorzy wzorują się m.in. na działalności Jerzego Waldorffa, inicjatora odnawiania warszawskiego cmentarza na Powązkach, który przypominał, że „korzenie historii miasta, to groby”.

Przypominamy, że renowacja zaniedbanych i pozostających bez opieki zabytkowych grobowców prowadzona jest od 2000 r. W tymże 2000 roku Grzegorz Wysocki z Zakładu Kamieniarskiego bezinteresownie odnowił grób Zofii Junoszy Szaniawskiej zmarłej w 1924 r. W kolejnych latach z funduszy: Miasta Lubartów, Parafii pw. św. Anny, Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego, Zakładu Wyrobów Betonowych Wojciecha Trykacza, odrestaurował 10 pomników zasłużonych lubartowian związanych z dziejami miasta i kościoła.

Zainicjowana w 2011 r. kwesta przyczyniła się do odnowienia następujących grobowców: ks. Faustyna Jarzembińskiego – zakonnika zm. w 1885 r.; Aleksandra Nankiewicza – bojowca PPS poległego z rąk policji carskiej w 1905 r.; Antoniego Gojdana – założyciela w 1923 r. i pierwszego prezesa Klubu Sportowego „Lewart”; Mieczysława Szteinboka – adwokata przysięgłego zm. w 1904 r.; Erazma Grodzkiego – pomocnika naczelnika powiatu lubartowskiego zm. w 1910 r.

Łącznie w latach 2000 – 2014 „uratowanych” odrestaurowanych zostało 16 grobowców – pomników, które poprzez wiek oraz swoistą, niepowtarzalną architekturę tworzą rodzaj „galerii sztuki na wolnym powietrzu”. Dla młodego pokolenia są one przekazem pamięci o zacnych osobach i ciekawych zabytkach. Sporo prac renowacyjnych udało się zrealizować, lecz wiele jeszcze pozostało do wykonania na naszej lubartowskiej nekropolii.

Mamy nadzieję, że dzięki życzliwości oraz wsparciu finansowemu lubartowian i gości odwiedzających cmentarz parafialny w dniu Wszystkich Świętych, uda nam się realizować renowacje kolejnych, znaczących pomników.

Michał Filipowicz
Kwesta_LTR_4 Kwesta_LTR_1 Kwesta_LTR_2 Kwesta_LTR_3