Ratujmy serduszko Alicji

13- miesięczna Alicja Baraniak, mieszkanka powiatu lubartowskiego od urodzenia cierpi na poważną wadę serca. Przeszła już szereg zabiegów i operacji podtrzymujących życie. Szansą dla niej jest kosztowne leczenie za granicą.

Gdy Alicja przyszła na świat nie oddychała – wspomina Edyta Baraniak, mama dziewczynki. Alicja przeżyła dzięki szybkiej reakcji lekarzy, który zaczęli podejrzewać wadę serca i podali lek ratujący życie. Tego samego dnia przewieziono ją do DSK, a dwa dni później trafiła do Centrum Zdrowia Dziecka. Tam też padła dokładna diagnoza.

Przełożenie wielkich naczyń z ubytkiem w przegrodzie międzykomorowej i atrezją zastawki tętnicy płucnej. Był to dla nas szok, bo Ala miała być zdrowym dzieckiem – mówi mama Ali.
Dziewczynka musiała przejść szereg zabiegów i operacji podtrzymujących życie.
Pierwszy zabieg przeszła już w 5 dobie życia. Polegał na utworzeniu komunikacji między przedsionkami serca Ali. Krótko mówiąc podczas zabiegu wytworzone dziurkę w przegrodzie między przedsionkowej. Dzięki temu krew jest bardziej natlenowana. Jednak ten zabieg był niewystarczający i wykonano zespolenie systemowo-płucne. Po tej operacji doszło do zwężenia jednej z tętnic płucnych, i zaszła konieczność założenia stentu. Z powodu komplikacji podczas tego zabiegu Ala ma założone dwastenty- po jednym w każdej tętnicy płucne, a nie jeden tak jak to było planowane – tłumaczy Edyta Baraniak.

Okazało się jednak, że to nie koniec leczenia. Dziewczynkę czeka prawdopodobnie operacja i  za granicą. – Aktualnie czekamy na kwalifikację do leczenia w Munster w Niemczech. Koszt samej operacji to około 150 tys. zł.

Na chwilę obecną Ala rozwojowo nie odbiega od swoich rówieśników jednak w czasie aktywnej zabawy bardzo szybko się męczy. Na stałe musi przyjmować leki, które normują pracę jej serca. – Jest bardzo aktywna, wszędzie jej pełno. Chciałaby zrobić więcej niż pozwala jej na to serduszko – mówi jej mama.
Alicja Baraniak jest podopieczną Fundacji erce Dziecka im. Diny Radziwiłłowej. Zmagania dziewczynki z choroba można śledzić na stronie na facebooku ALove Serduszko.

 

(kw)

Pomoc finansową można kierować na konto:

Fundacja Serce Dziecka im. Diny Radziwiłłowej
ul. Narbutta 27 lok.1, 02-536 Warszawa

Nr konta na wpłaty złotowe PL
17 1160 2202 0000 0000 8297 2843
Nr konta na wpłaty w euro PL 09 1160 2202 0000 0001 2152 1272
SWIFT BIGBPLPW

koniecznie z dopiskiem: ZC 8505 Alicja Baraniak

1% podatku prosimy przekazać w rozliczeniu rocznym PIT,
w którym należy podać:
KRS 0000266644
a w polu informacji dodatkowych: ZC 8505 Alicja Baraniak