Rekordowa frekwencja – partii równo 700!

W Lubartowskim Ośrodku Kultury od 3 do 14 lipca trwał XIV Wakacyjny Turniej Szachowy. Od wielu lat cieszy się on niesłabnącą popularnością. W związku z dużym zainteresowaniem najmłodszych szachami, w tym roku stworzono kategorię do lat 8. Młodzież ciekawie spędziła wolny czas z dala od gier komputerowych, podnosiła poziom szachowych umiejętności. Oprócz pojedynków szachowych, młodzież grała w wolnym czasie w gry planszowe, w kloca i w antyszachy.

Podczas dziesięciu turniejowych dni sklasyfikowano rekordową liczbę 34 zawodników m. in.: z Krakowa, Rzeszowa, Lublina, Ożarowa, Międzyrzeca Podlaskiego reprezentujących kluby: LKSz Lublin, LUKS „Tempo” Ożarów oraz LUKS Lubartów. Pojedynki były tak zacięte, że pucharowe rozstrzygnięcia w kategoriach do lat 8 i do lat 10 trzeba było „wyjaśniać” po 10 dniach rywalizacji w błyskawicznych dogrywkach składających się z 3 partii. Ostatecznie obronną ręką wyszli z nich Artur Gryzio i Aleksandra Szczerba.

Łącznie w cyklu rozegrano dokładnie 700 oficjalnych partii szachowych. Do pobicia rekordu z poprzedniego roku zabrakło 21 partii. Rywalizacja prowadzona była codziennie oprócz sobót i niedziel systemem szwajcarskim, na dystansie 7 rund przy czasie 10 minut na zawodnika plus 5 sekund bonusu za ruch. Ostatni turniej przeprowadzono przy czasie 30 minut dla zawodnika na partię – to pozwoliło uzyskać piąte i czwarte kategorie szachowe. Każdy z zawodników mógł łącznie rozegrać 70 partii. Do ostatecznej kwalifikacji w kategoriach do lat 8, do lat 10, do lat 15 i do lat 20 liczyło się 8 najlepszych wyników. Turniej dla lubartowskich szachistów był nie lada doświadczeniem, niektórzy po raz pierwszy mogli zmierzyć się z zawodnikami posiadającymi rankingi międzynarodowe. Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali pamiątkowe dyplomy, zaś trzech najlepszych w każdej kategorii wiekowej puchary oraz upominki. Ostateczne wyniki klasyfikacji generalnej po odliczeniu wyników z najsłabszych 2 dni. By zostać sklasyfikowanym wystarczyło zagrać w jednym turnieju (najlepsze szóstki):
Kategoria do lat 20 (5 sklasyfikowanych): 1. Adrian Matyjaszczyk – 51,5 pkt.; 2. Michał Ramusiewicz – 46,5 pkt.; 3. Krzysztof Marzęda 34,5 pkt. ; 4. Aleksander Kojtych – 5 pkt; 5. Paweł Zagajski – 3 pkt.

Kategoria do lat 15 (8 sklasyfikowanych) : 1. Jakub Dziewulski – 43 pkt.; 2. Mikołaj Mularczuk– 33 pkt.; 3. Paweł Woźniak – 31 pkt.; 4. Krystian Malesa – 25 pkt.; 5. Martyna Meksuła – 11 pkt. 6. Mateusz Paśnik – 8,5 pkt.

Kategoria do lat 10 (11 sklasyfikowanych): 1. Eryk Trąbka – 37 pkt.; 2. Artur Gryzio – 36 pkt. ( w dogrywce ++) ; 3. Wiktor Opolski – 36 pkt.( w dogrywce – –); 4. Aleks Petkowicz – 27,5 pkt. 5. Kamil Wojciechewicz oraz Kacper Machaj – po 21 pkt.
Kategoria do lat 8 (10 sklasyfikowanych): 1. Aleksandra Szczerba – 32 pkt. (w dogrywce ++); 2. Kacper Czuchryta – 32 pkt. (w dogrywce – –); 3. Michał Drozd 24,5 pkt.; 4. Agnieszka Pietruszka – 20 pkt. 5. Bartosz Świć – 16 pkt.; 6. Alan Domański – 6 pkt.

Normę na czwartą kategorię szachową wypełnił Aleks Petkowicz. Normy na piąte kategorie wypełnili: Jakub Dziewulski, Kamil Wojciechewicz, Agnieszka Pietruszka.  Gratulujemy i życzmy kolejnych sukcesów na szachownicach. Na zakończenie rozgrywek zwycięzca open – Adrian Matyjaszczyk rozegrał  symultanę z chętnymi osobami.

Turniej upominkami wsparli: Lubartowski Ośrodek Kultury, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Lubartowie oraz Stella Pack S.A
Foto: Emilia Kosek