Relacja uczniów ZS nr 2 w Lubartowie z wyjazdu w ramach projektu Erasmus+

W minionym tygodniu grupa uczniów z ZS nr 2 brała udział w wyjeździe do miejscowości Montehermoso w Hiszpanii w ramach międzynarodowej wymiany młodzieży. Oto wrażenia uczniów z pełnego zajęć wyjazdu:

Poniedziałek

Pierwszy dzień w Montehermoso był pełen wrażeń. Zaczęliśmy go od wspólnej prezentacji w szkole, gdzie spotkaliśmy się z uczniami z innych krajów. Hiszpanie zaskoczyli nas swoim talentem muzycznym, zagrali utwory charakterystyczne dla Hiszpanii. Potem uczyliśmy się podstawowych zwrotów w języku hiszpańskim- co za przygoda. Wiecie, że hiszpański jest najszybszym językiem na świecie? Po warsztatach poszliśmy na spacer po Montehermoso. Pogoda była niesamowita! Słońce, słoneczko… To miejsce jest przepiękne.

Dzień zakończyliśmy tradycyjną lokalną potrawą- paellą. Co za emocje! Nie możemy się doczekać kolejnych dni.

Wtorek

Kolejny dzień projektu spędziliśmy w miasteczku o nazwie Plasencia. Najpierw pojechaliśmy do hodowli zwierząt, gdzie zjedliśmy przepyszny obiad, złożony m.in z charakterystycznych dla Hiszpanii długo dojrzewających wędlin. Później pojechaliśmy do miasta Plasencia. Graliśmy tam w grę terenową, która przybliżyła nam historię tej pięknej miejscowości. Dzień zakończyliśmy wieczornym spacerem po starówce i kolacją z pozostałymi uczestnikami projektu.

Środa

okazała się dla nas niesamowitą lekcją historii. Odwiedziliśmy jedno z większych miast w Extramadurze- Meridá. Zwiedziliśmy tam amfiteatr, w którym odbywały się walki gladiatorów. Potem odwiedziliśmy muzeum pełne starożytnych budowli! Po powrocie do Montehermoso obejrzeliśmy typowy dla tego miasta taniec, który był tańczony ze względu na święto Los Negritos. Dzień zakończyliśmy wspólną kolacją.

Czwartek

rozpoczęliśmy od obejrzenia tradycyjnej parady w centrum miasta oraz pokazów tanecznych mieszkańców Montehermoso. Następnie całą grupą udaliśmy się do miasteczka El Gaso. Pokonaliśmy bardzo wyczerpującą pieszą trasę, która finalnie zaprowadziła nas do przepięknego miejsca, w którym był bardzo wysoki wodospad. Niestety strumień wodny nie był tak intensywny jak zwykle, ponieważ obecnie panuje okres suszy. Po ciężkiej, ale przyjemnej wędrówce wszyscy razem zjedliśmy przepyszną kolację.

Jest nam bardzo smutno, że niedługo opuszczamy to wspaniałe miejsce.

Piątek

Nasz ostatni dzień rozpoczął się wyjazdem do Cáceres (stolicy regionu w którym, znajduje się Montehermoso). Zwiedzaliśmy przepiękne stare średniowieczne miasto oraz dowiedzieliśmy się dużo na temat historii tutejszego regionu. Później zjedliśmy przepyszny obiad w restauracji znajdującej się w katalogu Michelin. Kiedy wróciliśmy do Montehermoso czekała na nas kolacja i uroczyste zakończenie oficjalnej części naszego pobytu w Hiszpanii, na której zostały wręczone nam dyplomy oraz drobne upominki.

Sobota

Ten dzień zaczął się dla nas bardzo emocjonalnie, ponieważ musieliśmy się pożegnać z naszymi host rodzinami oraz wszystkimi uczniami z Hiszpanii. Następnie ruszyliśmy w drogę do Madrytu. Gdy już tam dojechaliśmy pożegnaliśmy się z pozostałymi uczestnikami programu Erasmus i ruszyliśmy zwiedzać stolicę Hiszpanii Madryt. Mimo że, nie mieliśmy za dużo czasu to udało zobaczyć między innymi:

-Plaza Mayor, czyli największy plac w Madrycie,

-Pałac Królewski, który jest największym pałacem w Europie – ma ponad 1300 pokoi,

-Park Retiro a w nim Pałac Kryształowy zrobiony ze szkła,

-Grand Via, czyli najbardziej rozpoznawalną ulicę w Madrycie na której znajdują się różnego rodzaju sklepy i instytucje.

Niedziela

Nasz ostatni dzień spędziliśmy w trasie do domu. W drodze powrotnej opracowywaliśmy plan pobytu uczestników projektu Echoset w Lubartowie. Hiszpanie postawili poprzeczkę bardzo wysoko, ale jesteśmy pewni, że młodzież z Macedonii, Chorwacji, Litwy, Niemiec i Hiszpanii będzie równie zadowolona z pobytu w Polsce jak my teraz z naszej wizyty w Montehermoso.

Julka, Magda, Klaudia i Paweł