Relaks na rajdzie Horyniec – Żywiec

III etap rajdu MKTR Relaks dookoła Polski: Horyniec – Żywiec za nami. W dniach 10 – 19 sierpnia 11-osobowa grupa rowerzystów z Miejskiego Koła Turystyki Rowerowej Relaks w Lubartowie wyruszyła na trzeci etap rajdu dookoła Polski, zapoczątkowanego w 2016 r.

 

Trasa wyprawy została wyznaczona przez PTTK i po ukończeniu, czyli pokonaniu ponad 3500 km, zaowocuje zdobyciem Kolarskiej Odznaki Turystycznej. Lubartowscy turyści podzielili tę wyprawę na 4 lata i w tym roku objechali większość południowej granicy, startując w Werchracie (gmina Horyniec) na Roztoczu i kierując się na południe – w stronę Przemyśla. Następny dzień – Bieszczady. Przepiękne krajobrazy, spore przewyższenia i specyficzny bieszczadzki klimat sprawiły, że wymagająca trasa przez Arłamów (niektórzy po drodze nie ulękli się wspinaczki do Kalwarii Pacławskiej), Ustrzyki Dolne aż do Lutowisk zachęciła wszystkich do następnych wyzwań. Dalsza trasa przez Bieszczadzki Park Narodowy (Nasiczne, Wetlina, Cisna, Komańcza) wycisnęła z rowerzystów sporo potu, ale dała też wiele ochłody, gdyż częściowo wiodła doliną Sanu. Następnie wiodła turystów wzdłuż Popradu, przez Beskid Sądecki, gdzie po drodze organizowali krótkie odpoczynki w znanych kurortach: Krynicy Górskiej, Muszynie i Piwnicznej. Niezapomniane wrażenia widokowe dała ścieżka biegnąca doliną Dunajca, częściowo po słowackiej stronie, u podnóża Trzech Koron, brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego. Po regeneracji sił w Białce Tatrzańskiej największe wyzwanie – Tatry, wymagające, zachwycająco piękne nawet z perspektywy siodełka, lecz zatłoczone i mało przyjazne dla rowerzystów. Nocleg w Zubrzycy Górnej i niezapomniane, choć okupione niemałym wysiłkiem widoki w następnym parku narodowym – Babiogórskim Park Narodowy. Ostatni dzień na rowerze, z długim podjazdem na przełęcz Krowiarki (1057mnpm) i 10 – kilometrowym zjazdem (550 mnpm) zakończył w Żywcu trzeci etap rajdu dookoła Polski.

Przez 12 dni jazdy cykliści z Lubartowa wzbudzali wiele zainteresowania wśród lokalnej ludności, często opowiadali o rozwoju turystyki rowerowej w naszym mieście. Dzięki charakterystycznym koszulkom byli rozpoznawani i pozdrawiani na trasie przez turystów z Lubelszczyzny. Wsparcie finansowe Miasta Lubartów pozwoliło m.in. na asystę samochodu technicznego, co znacznie zwiększyło bezpieczeństwo i dało wsparcie techniczne.

MKTR Relaks