Kwesta na renowację zabytków cmentarnych odwołana do przyszłego roku

Inicjatorzy i organizatorzy trzech kwest na lubartowskim cmentarzu parafialnym informują i jednocześnie przepraszają, że czwarta kwesta zapowiadana na dzień 1 listopada 2014 r. we wspomnienie Wszystkich Świętych, z przyczyn obiektywnych została odwołana do przyszłego roku.
Przypominamy, że renowacja zaniedbanych i pozostających bez opieki zabytkowych grobowców prowadzona jest od 2000 r. W tymże 2000 r. Grzegorz Wysocki z Zakładu Kamieniarskiego bezinteresownie odnowił grób Zofii Junoszy Szaniawskiej zm. w 1924 r. W kolejnych latach, z funduszy: Miasta Lubartów, Parafii pw. św. Anny, Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego, Zakład Wyrobów Betonowych Wojciecha Trykacza odrestaurował 10 pomników zasłużonych lubartowian związanych z dziejami miasta i kościoła.
Zainicjowana w 2011 r. kwesta przyczyniła się do odnowienia następujących grobowców: ks. Faustyna Jarzembińskiego – zakonnika zm. w 1885 r.; Aleksandra Nankiewicza – bojowca PPS poległego z rąk policji carskiej w 1905 r.; Antoniego Gojdana – założyciela w 1923 r. i pierwszego prezesa Klubu Sportowego „Lewart”; Mieczysława Szteinboka – adwokata przysięgłego zm. w 1904 r.; Erazma Grodzkiego – pomocnika naczelnika powiatu lubartowskiego zm. w 1910 r.
Łącznie w latach 2000 – 2014 „uratowanych” zostało 16 grobowców – pomników, które poprzez wiek i swoistą niepowtarzalną architekturę tworzą rodzaj „galerii sztuki na wolnym powietrzu”. Dla młodego pokolenia są one przekazem pamięci o zacnych osobach i ciekawych zabytkach.
LTR