Rośnie świadomość lubartowian

Rośnie świadomość ekologiczna mieszkańców Lubartowa. Jak wynika z informacji Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, ilość odpadów składowanych na składowisku w Nowodworze utrzymuje się od wielu lat na porównywalnym poziomie.

Obecnie na składowisko dostarczane są odpady z terenu Gminy Miasto Lubartów oraz w zakresie pojedynczych umów z terenu Gminy Lubartów i Gminy Serniki. Od 2001 roku wszyscy mieszkańcy Lubartowa objęci zostali możliwością segregacji odpadów w systemie ?u źródła?. Na osiedlach budynków wielorodzinnych rozstawione są i opróżniane systematycznie zestawy pojemników do segregowania makulatury, plastiku i szkła. Mieszkańcy domów jednorodzinnych mają możliwość segregowania odpadów w oznakowanych workach i przekazywania ich do odbioru w okresach miesięcznych. Ilość odpadów wysegregowanych przez mieszkańców Lubartowa z odpadów komunalnych z roku na rok systematycznie wzrasta. Mieszkańcy wykazują również coraz większe zainteresowanie segregacją odpadów w zakładach pracy i instytucjach. Potwierdzeniem jest opracowane przez PGK zestawienie zbiórki surowców wtórnych z terenu Lubartowa od roku 2002. O wzroście świadomości mieszkańców wskazują również dane o ilości sprzedanych przez PGK (a wcześniej ZGK) worków do segregacji odpadów.
O ile w całym 2007 sprzedano ogółem 1230 worków, to do połowy 2008 było ich już 1400 (sprzedaż worka oznacza jego bezpłatny odbiór). W najbliższym czasie na terenie obsługiwanym przez PGK pojawią się nowe znane z innych miast kolorowe pojemniki na surowce wtórne. W system organizacji gospodarki odpadami włączony został w 2004r. powołany wówczas Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej, w skład którego wchodzi m.in. Gmina Miasto Lubartów, główny wytwórca odpadów komunalnych składowanych na składowisku w Nowodworze. Zamierzenia Związku w zakresie zagospodarowania odpadów komunalnych obejmują budowę Zakładu Zagospodarowania Odpadów. Zakład realizować będzie działania z zakresu segregacji selektywnie zbieranych odpadów użytkowych, kompostowania selektywnie zbieranych odpadów ulegających biodegradacji oraz demontażu odpadów wielkogabarytowych. Zakłada się również produkcję komponentów paliwa alternatywnego z odpadów palnych zawartych w strumieniu odpadów komunalnych. Działania te przyczynić się winny do zwiększenia stopnia zagospodarowania odpadów komunalnych, a tym samym do zmniejszenia ilości odpadów unieszkodliwianych przez składowanie odpadów.  JP