Rozstrzygnięcie konkursów o H. Sienkiewiczu

P1340904W 2016 roku przypada 170. rocznica urodzin oraz 100. rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy – Henryka Sienkiewicza. 18 grudnia 2015 r. Senat przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. Różne akcje podejmowane w ramach obchodów Roku Henryka Sienkiewicza to doskonała okazja do ponownego poznania twórczości, a także bliższego poznania biografii pisarza.
Również Gimnazjum nr 2 w Lubartowie, którego patronem jest właśnie Henryk Sienkiewicz, włącza się w ideę Roku Sienkiewicza, poprzez organizację trzech konkursów (plastyczny, literacki, test wiedzy) poświęconych pisarzowi. Cele konkursów to m.in. popularyzacja twórczości H. Sienkiewicza czy wiedzy na temat pisarza.
Konkurs plastyczny ph. Bohaterowie książek Henryka Sienkiewicza skierowany był do uczniów klas 4-6 szkół podstawowych z terenu miasta i powiatu lubartowskiego. Spośród licznie nadesłanych prac konkursowych, najlepsza okazała się praca uczennicy Szkoły Podstawowej w Annoborze – Martyny Sawczuk. II miejsce w konkursie zajęła Emilia Wawryniuk ze Szkoły Podstawowej a Woli Skromowskiej. III miejsce Natalia Ozon ze Szkoły Podstawowej w Górce Lubartowskiej.
Konkurs literacki ph. Z Sienkiewiczem na TY, również skierowany był do uczniów klas 4-6 szkół podstawowych. W tym konkursie nagrodzonych zostało, aż 5 uczniów. Wyróżnienia otrzymali uczniowie Szkoły Podstawowej w Górce Lubartowskiej: Dominika Sagan oraz Natalia Ozon. I miejsce w konkursie zajęła Wiktoria Cieniuch ze Szkoły Podstawowej  w Annoborze. II miejsce zajęła Martyna Bernacka ze Szkoły Podstawowej im. Zygmunta I Starego w Ostrowie Lubelskim, zaś III miejsce zajął Miłosz Dawidek ze Szkoły Podstawowej w Górce Lubartowskiej.
Ostatnim konkursem, który odbył się 2 czerwca br. w siedzibie Gimnazjum nr 2 w Lubartowie, był Wielki Test Wiedzy o Henryku Sienkiewiczu. Test skierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych z terenu miasta i powiatu lubartowskiego. Do zmagań z testem przystąpiło 26 gimnazjalistów, a uroczystego otwarcia dokonała pani Anna Rzezak – Wicedyrektor Gimnazjum nr 2. Najlepiej z testem poradziła sobie uczennica Gimnazjum z Kocka Aleksandra Guz. II miejsce zajęła Sylwia Komar z Gimnazjum nr 1 w Lubartowie, zaś III miejsce zajęła Izabela Karczmarz z Gimnazjum nr 2 im. H. Sienkiewicza w Lubartowie. Tego samego dnia, tuż po sprawdzeniu testu wiedzy odbyło się uroczyste podsumowanie i rozstrzygnięcie wszystkich trzech konkursów. Nagrody dla zwycięzców, którymi były oczywiście książki Henryka Sienkiewicza, a także dyplomy nagrodzonym wręczała Pani Anna Rzezak. Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali dyplomy za udział, zaś nauczyciele/opiekunowie uczniów również otrzymali pisemne podziękowania.
Cieszy fakt, że konkursy poświęcone wybitnemu pisarzowi cieszyły się dużym zainteresowaniem śród młodzieży, co po raz kolejny utwierdza nas w przekonaniu, że Henryk Sienkiewicz wielkim pisarzem był!
Organizatorem konkursów był Adam Małecki.
Adam Małecki

P1340904 DSC04708 DSC04711 DSC04722 DSC04724 DSC04726 DSC04729 DSC04734 P1340862