„Rzeźba x 4”

Wernisaż wystawy rzeźby zorganizowano 23 kwietnia  w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Lubartowie. Autorami prac są Ireneusz Wydrzyński, Paweł Bernik, Piotr Zieleniak i Wojciech Mendzelewski.

 Autorzy rzeźb, które można było oglądać w galerii Międzyziemie, pracują na  Wydziale Artystycznym UMCS w Zakładzie Rzeźby i Technik Szklarskich. – Łączy nas wspólny sposób podejścia do twórczości, do tworzenia rzeźb, pracujemy w różnych materiałach,  a każdy w ramach swojej pracy reprezentuje własne podejście do warsztatu. Charakteryzuje nas tradycyjne podejście do problemów sztuki – mówił Ireneusz Wydrzyński. Na wystawie można zobaczyć  prace wykonane w różnych technikach: z metalu i żywicy, szkła klejonego czy ceramiki. Wernisaż był połączony z częścią artystyczną – występem męskiej grupy wokalnej „Chór – townia”.

 Ireneusz Wydrzyński ukończył studia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS, studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu na Wydziale Ceramiki i Szkła, ma też dyplom w zakresie projektowania szkła w pracowni prof. Zbigniewa Horbowego. Paweł Bernik posiada dyplom w pracowni Rzeźby Monumentalnej prof. Sławomira Andrzeja Mieleszko, zajmuje się rzeźbą, grafiką i rysunkiem, jest laureatem konkursu Salon Wielkopolski w 2012 roku – Nagroda Burmistrza Czarnkowa. Wojciech Mendzelewski ma  w dorobku artystycznym 8 wystaw indywidualnych i udział w kilku pokazach zbiorowych oraz wyróżnienia w Konkursie na Rzeźbę o Tematyce Muzycznej, wyróżnienie I stopnia w konkursie na pomnik Romana Dmowskiego w Warszawie czy wyróżnienie „Autograf 2008” konkurs malarstwa i rzeźby. Piotr Zieleniak to autor 9 wystaw indywidualnych oraz 30 wystaw zbiorowych, jak również dwóch rzeźb plenerowych. Głównym przedmiotem zainteresowań w jego twórczości jest człowiek i przyroda.  Sylwia Nowokuńska

DSC_3860 DSC_3865 DSC_3870 DSC_3878 DSC_3880 DSC_3881 DSC_3885 DSC_3886 DSC_3887 DSC_3891 DSC_3892 DSC_3893 DSC_3894