SCENA i II LO

Scena44 to grupa teatralna działająca w II Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Firleja w Lubartowie. W minionym tygodniu zespół odniósł kolejny sukces na Ogólnopolskim Przeglądzie Szekspirowskim w Lublinie.

Tradycje teatralnych aktywności młodzieży II LO są bardzo bogate i oczywiście znacznie wykraczają poza działalność Sceny44, ale to właśnie o tej grupie chcielibyśmy dzisiaj napisać.

Pomysłodawcą utworzenia szkolnego teatru, aktywności w skali wszystkich szkół powiatu lubartowskiego wyjątkowej, w Liceum przy Lubelskiej (wtedy jeszcze 1 Maja!), był Rafał Wrotkowski – nauczyciel polonista – i to on do dziś prowadzi zespół. Scena powstała na wiosnę 2016 roku i od tego momentu regularnie przygotowuje spektakle, które wystawiane są zarówno w szkole jak też w formułach różnych festiwali teatralnych. W ciągu sześciu lat zespół przygotował 15 premier, a plakaty z tych wydarzeń do dziś wiszą na ścianach II LO, napawając dumą i uruchamiając wspomnienia. W czasie pandemii (marzec, kwiecień 2020) zespół prowadził „Teatr czasów zarazy”, który stał się eksperymentalną platformą wykorzystującą Internet do komunikacji między aktorem a widzami. Tą ścieżką podążyły później za młodzieżą z II LO również inne, także profesjonalne teatry. W ciągu sześciu lat przez grupę przewinęło się ponad siedemdziesięciu aktorów. Część absolwentów II LO związała swoją przyszłość z uczelniami artystycznym i dzisiaj są to studenci teatrologii, szkół filmowych i aktorskich. Grupa skupia uczniów o różnej wrażliwości. Teatr daje przecież możliwość wyrazu nie tylko tym o uzdolnieniach aktorskich, ale także plastykom, muzykom, choreografom, a nawet osobom interesującym się techniczną stroną widowiska: akustykom, oświetleniowcom. Każdego roku na jesieni do Sceny44 odbywa się specjalny casting. Nowi uczniowie prezentują członkom grupy swoje zdolności, ich występy są komentowane, oceniane. Każdego roku w kwietniu następuje też uroczyste pożegnanie tych uczniów, którzy przez trzy lata przysłużyli się Scenie. A pomiędzy tymi miesiącami są niezliczone godziny prób, ekscytujące występy, niekończące godziny dyskusji: „jak powinien wyglądać spektakl, a jak nie”, jest budowanie poczucia własnej wartości, przełamywanie słabości, kształtowanie wrażliwości artystycznych, zacieśnianie relacji partnerskich… itd., itd… Scena doczekała się nawet „aktorskiego małżeństwa”!

A co do Ogólnopolskiego Przeglądu Inscenizacji Fragmentów Dzieł Williama Shakespeare’a w Języku Angielskim… W tym roku odbyła się już XXIV edycja Festiwalu. Scena44 trzykrotnie zdobyła Grand Prix, wiele razy wygrywała konkurs jako zespół bądź w kategorii dla najlepszego aktora, trudno policzyć wszystkie wyróżnienia, drugie i trzecie miejsca, czy zwycięstwa w konkursie na najlepszy plakat. W tym roku uczniowie z II LO przygotowali dwa przedstawienia: „To be loved” i „Family portrait”. Oba oparte na „Hamlecie” Mistrza ze Stratfordu. Spektakle zostały przedstawione na żywo w Centrum Kultury w Lublinie 12 marca i spotkały się z ciepłym przyjęciem widzów. Jury Przeglądu postanowiło docenić drugą inscenizację („Family portrait”), przyznając grupie wyróżnienie. Jednak wszyscy uczniowie, którzy zaangażowali się w to przedsięwzięcie, zasługują na gorące brawa. Są to: Wiktoria Kopciuch, Karolina Luniak, Monika Mitura, Karolina Tomala, Iga Szczepańska, Lidka Bielawska, Weronika Ostrowska, Sara Bartkowicz, Dominika Woch, Arek Malesa, Jakub Kowalczyk. Szczególne ukłony należą się nauczycielowi języka angielskiego z II LO p. Barbarze Gałce, która jak co roku czuwała nad językową stroną spektakli.

Na scenie trzeba grać, tu musi się coś dziać” – te słowa z „Kartoteki” Tadeusza Różewicza stały się mottem grupy, która działa bez względu na czas i okoliczności. Jeżeli chcielibyście się Państwo dowiedzieć czegoś więcej o młodych artystach z II LO, zapraszamy na fanpage grupy: https://www.facebook.com/scena44 oraz na stronę internetową II LO (zakładka SCENA44).

II LO