Seniorzy z LOK w Operze Lubelskiej

Seniorzy z Klubu Senior + działającego w Lubartowskim Ośrodku Kultury 15 grudnia obejrzeli operetkę „Baron Cygański” Straussa. Spektakl, który wystawiony został w Operze Lubelskiej, wyreżyserował Zbigniew Czeski, a choreografię przygotował Henryk Rutkowski.

Johann Strauss uznawał „Barona cygańskiego” za swoje największe kompozytorskie osiągnięcie. Zauroczony folklorem cygańsko-węgierskim stworzył operetkę oddającą piękno kultury obu tych nacji. Muzyka opisuje koloryt i swobodę węgierskich nizin, żywiołowość cygańskiego obozowiska i elegancję wiedeńskich pałaców. Prapremiera „Barona cygańskiego” była największym triumfem w karierze Johanna Straussa.

Seniorzy obejrzeli najpopularniejsze i najbardziej lubiane dzieło Straussa. Historia pięknej Cyganki Saffi i jej miłości do węgierskiego szlachcica – Barinkaya, stałą się inspiracją dla wielu melodii oraz malowniczych scenerii. Cygański żywioł przeplata się tu z wiedeńską elegancją, humor z refleksją, wielkie sceny zbiorowe z nastrojowymi ariami i duetami, a do tego muzyka Straussa.

Po obejrzeniu operetki seniorzy byli pod wielkim wrażeniem. Do domu wrócili w bardzo dobrym nastroju – mówi Anna Borzęcka, instruktor LOK.