Skorzystaj z bezpłatnych badań

Lubartów: Bezpłatne badania wieku serca, spirometria, w kierunku osteoporozy.

Już 24 i 25 kwietnia mieszkańcy Lubartowa mają możliwość wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych. W ramach akcji organizowanej przez Fundację Ziko dla Zdrowia można sprawdzić stan swojego serca, płuc, a także kości.

Każde badanie kończy się wydrukowaniem wyniku, omówieniem go i przy wynikach wątpliwych, zaleceniem konsultacji lekarskiej.

24 kwietnia w godzinach między 9 a 16 przy ul. Lubelskiej 102 (przed Kauflandem) zaparkuje osteobus, w którym będzie wykonywana densytometria, polegająca na określeniu gęstości mineralnej kości. Badanie to umożliwia diagnostykę osteoporozy i osteopenii, które rozwijają się stopniowo, bardzo często nie dając wyraźnych objawów. Badanie jest szczególnie wskazane dla osób po 55 roku życia, po złamaniach kości oraz znajdujących się w tzw. grupie ryzyka (występowanie osteoporozy w rodzinie, niedobór hormonów płciowych, witaminy D i wapnia).  

Natomiast 25 kwietnia przy ul. Lubelskiej 102 będzie można wykonać badanie płuc oraz analizę wieku serca. Spirometria służy rozpoznaniu i ocenie zaawansowania zaburzeń czynności płuc. Tego typu badanie powinno być wykonywane co najmniej dwa razy w roku przez palaczy, a także osoby, które często kaszlą, mają duszności, czy szybko się męczą. Z kolei oszacowanie tzw. wieku serca odbywa się na podstawie algorytmu opracowanego przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne. Metoda ta w sposób szybki i bezinwazyjny, na podstawie wywiadu z pacjentem, pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, pomiaru masy ciała, współczynnika BMI, procentowej zawartości tkanki tłuszczowej i mięśniowej, pozwala na określenie, przy użyciu specjalnej aplikacji, prawdopodobieństwa wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego.

Wizyta w kardiobusie Fundacji Ziko dla Zdrowia umożliwia pacjentom wykonanie specjalistycznego badania bez konieczności rejestrowania się i długiego oczekiwania na termin wizyty. Ponadto, akcja zwraca uwagę na znaczenie wczesnej diagnostyki, profilaktykę schorzeń kardiologicznych oraz zachęca do dbania o zdrowie.

Z powodu ograniczonej ilości miejsc prosimy o wcześniejsze zapisy: przez INFOLINIĘ (od poniedziałku do piątku: 9:00 – 17:00) tel.: 12 687 57 90, e-mail: kontakt@zikodlazdrowia.org lub NA MIEJSCU.

Lokalizacja: Lubartów, ul. Lubelska 102 (przed Kauflandem)

Badanie kości: 24 kwietnia 2017, godz. 9:00-16:00

Badanie płuc i analiza wieku serca: 25 kwietnia 2017, godz. 9:00-16:00