Śladami historii i sztuki, czyli maturzyści z II LO w Warszawie

W środę 30 marca 2022 uczniowie klas 3a i 3c uczestniczyli w swojej ostatniej szkolnej wycieczce przed egzaminem maturalnym. Celem podróży było zwiedzanie Zamku Królewskiego w Warszawie  oraz spektakl w Teatrze Polskim. Pobyt maturzystów w stolicy stał się wspaniałą okazją zarówno do spotkania ze sztuką, jak i spędzenia czasu z kolegami ze szkolnej ławki oraz oderwania się od intensywnej powtórki materiału przed maturą.

Pierwszym przystankiem podróży był Zamek Królewski w Warszawie. Młodzież zwiedziła  apartamenty króla Stanisława Augusta oraz Salę Wielką, Salę Rycerską czy Salę Tronową, miejsce ceremonii dworskich i zgromadzeń, gdzie odbywały się także uczty, bale, koncerty i przedstawienia teatralne. Dodatkową atrakcją były dzieła sztuki autorstwa Jana Matejki, Canaletta i Bacciarellego, z których wyłania się obraz Warszawy i najważniejszych scen z jej historii.

Po zwiedzaniu Zamku uczestnicy wycieczki udali się na spacer po Starym Mieście, podczas którego odkrywali malownicze kamienice i najbardziej znane zabytki w okolicy. Wyczekiwanym  punktem programu był jednak spektakl  ,,Żołnierz królowej Madagaskaru” w Teatrze Polskim. Sztuka autorstwa Juliana Tuwima, realizowana w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości, przeniosła publiczność w świat szalonych lat 20 i 30 XX wieku. Wspaniała gra aktorska i niesamowite efekty specjalne stworzyły razem niezapomniane widowisko, które przypadło do gustu młodym widzom. Z całą pewnością wycieczka dostarczyła nam niezapomnianych wrażeń i będzie  dla nas cennym wspomnieniem czasu spędzonego w II LO w Lubartowie.


                                               Alicja Tomasiak, Magdalena Świrska klasa 3c