Spektakl młodzieżowy w PMDK

9 stycznia na deskach sceny Międzyziemia PMDK w Lubartowie odbyła się premiera najnowszego spektaklu młodzieżowego Teatru  Złotych. Grupa prowadzona przez panią Małgorzatę Adamczyk przedstawiła publiczności spektakl „Szklarnia” na podstawie scenariusza „Concord Floral” Jordana Tannahilla. Premiera była również okazją do świętowania jubileuszu 5-lecia grupy.

Specjalnie na tę okazję młodzież wraz z instruktorką przygotowała wspomnieniowy film, a na zakończenie spotkania na scenie pojawił się urodzinowy tort. Młodzi aktorzy odebrali serdeczne gratulacje od pani Dyrektor PMDK Jolanty Tomasiewicz, która nie szczędziła słów pochwał dla jakości estetycznej spektaklu  i sprawności warsztatowej grupy, a także talentu reżyserskiego pani Małgorzaty Adamczyk. Pracownia plastyczna PMDK przygotowała specjalne jubileuszowe statuetki, które wręczyła na scenie jubilatom pani Dyrektor PMDK. Pamiątkowe upominki dla zespołu przygotowały młodsze koleżanki z Teatru Charaktery i  absolwentki grupy – Weronika i Aleksandra Obroślak, które poprowadziły także imprezę.  Po spektaklu Teatr 5 Złotych otrzymał gromkie brawa od licznie zgromadzonej publiczności.

Teatr 5 Złotych pracuje ze sobą od 5 lat. Dotychczas zaprezentował trzy premiery. Zadebiutował spektaklem „Bzdurki czyli baśnie dla dzieciiinyych”, za który otrzymał wyróżnienie w Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Dziecięcych „Inscenizacje 2016” w Lublinie pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty. Kolejny spektakl – „My. Po prostu.” był wielokrotnie prezentowany i nagradzany na różnych scenach (II nagroda w Wojewódzkich Prezentacjach Teatrów Młodzieżowych pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty, I nagroda w Przeglądzie Teatrów Młodzieżowych, Kabaretów „Młody Teatr” Scena Młodych 2018 oraz nagroda aktorska dla Kariny Szczepaniak, wyróżnienie w IX Ogólnopolskim Przeglądzie Form Teatralnych Inspirowanych Myślą Jana Pawła II „Złota Maska” w Lublinie, wyróżnienie aktorskie dla Miłosza Samoleja).

Za trzeci spektakl pt. „On” zespół prowadzony przez panią Małgorzatę Adamczyk zdobył wyróżnienie na 42. Wojewódzkich Prezentacjach Teatrów Młodzieżowych w Lublinie, a odtwórca głównej roli w tym spektaklu – Dominik Zadziorka – został uhonorowany wyróżnieniem aktorskim na X Ogólnopolskim Festiwalu Form Teatralnych Inspirowanych Myślą Jana Pawła II „Złota Maska” w Lublinie.

Grupa uczestniczyła również w prezentacjach niekonkursowych takich jak: Witryna Teatralna, organizowana przez PMDK, czy VIII Spotkania Teatralne w Kraśniku.

 

„SZKLARNIA”

Spektakl powstał na podstawie dramatu „Concord Floral” Jordana Tannahila. Concord Floral to opuszczona szklarnia i ostoja dla okolicznej młodzieży; miejsce dla siebie, w którym można marzyć, odważyć się i dorosnąć. Ale jest tam też ukryta tajemnica, z którą nikt nie chce się zmierzyć. A kiedy dwie przyjaciółki natkną się na nią, wyruszają w niepowstrzymany ciąg wydarzeń, od cieni na parkingach, nurkowania w akwarium, po rozmowy telefoniczne z grobu. Czas, aby nastolatki z Concord Floral zaczęły rozmawiać.

 

OBSADA: Marta Czarniak, Maja Jaworska, Patrycja Kęska, Emilia Koziej, Gabriela Hanna Orłowska, Miłosz Samolej, Bartek Sternik, Karina Szczepaniak, Wojtek Szymoniuk, Dominika Woch i Dominik Zadziorka.

MUZYKA: fragamenty utworów artystów: Drake, Ilia Mayer, Ane Burn,

SCENOGRAFIA: zespół

SCEANRIUSZ: Adaptacji tekstu dokonał zespół i reżyser spektaklu.

REŻYSERIA: Małgorzata Adamczyk.

Urszula Bednarczyk