Spektakl w LOK

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Lubartowskim Ośrodku Kultury odbędzie się spektakl z udziałem lubartowianina Jana Filipa – w tytułowej roli Hieronima „Zapory” Dekutowskiego.

1 marca o godz. 10.00 w sali kinowej LOK zobaczymy spektakl teatralny, historyczny, muzyczny, edukacyjny, mówiący o działalności i bohaterstwie mjr Hieronima Dekutowskiego pt. „Zapora. Nigdy się nie poddamy!”. To pierwsza tego rodzaju próba opowiedzenia językiem teatru historii wielkiej i ważnej dla Lubelszczyzny, a także dla Polski.
Hieronim Dekutowski to żołnierz niezłomny, zapomniany bohater Lubelszczyzny, człowiek wielkiego serca, hartu ducha, ceniony młody dowódca, wzór patriotyzmu, obrońca Polski walczący z najeźdźcą hitlerowskim podczas II wojny światowej oraz z najeźdźcą sowieckim w pierwszych powojennych latach. Zginął za ojczyźnie, w więzieniu, uznany za bandytę i zdrajcę, torturowany (do końca nie zdradził przyjaciół).

W spektaklu wykorzystane są techniki inscenizacyjne kreujące pomost scena-widownia, dzięki którym zaciera się granica między aktorem a widzem. Wszystko po to, aby widza wciągnąć w opowieść sceniczną, by mógł jak najpełniej doświadczyć emocji towarzyszącym przedstawionym bohaterom.
Akcja spektaklu ilustrowana jest muzyką z okresu II wojny światowej we współczesnych aranżacjach (gitarowych) stworzonych przez Urkę Wąsowską oraz Jakuba Stasikowskiego. Uroczysta premiera spektaklu odbyła się 1 marca 2022 w sali S2 Lubelskiego Centrum Konferencyjnego. Wzięli w niej udział między innymi przedstawiciele Władz Samorządu Województwa Lubelskiego, lubelskiego Kuratorium Oświaty oraz Instytutu Pamięci Narodowej.
Spektakl przeznaczony jest dla widza młodego (od 14 roku życia). Czas trwania to 90 minut.

Pomysłodawca – Aleksander Batorski (dyrektor LCK)
Reżyseria – Marcin Wasowski
Muzyka – Urka Wonsowska, Kuba Stasikowski
Obsada: Barbara Szarwiło, Jan Filip, Michał Łysiak, Adam Organista, Marcin Strug.