Śpiewajcie Bogu – Psallite Deo z nową płytą

To oni sprawiają, że muzyka staje się modlitwą, a modlitwa muzyką. Ich śpiew słychać nie tylko w kościołach, podczas Mszy świętych, ale wszędzie tam, gdzie ludzie potrzebują dźwięków, dzięki którym można dotknąć… nieba.

Płytę Zespołu Psallite Deo można określić jednym słowem – ciepła. Barwy i rytmy determinują takie właśnie wrażenie. Poza tym jest zaskakująca. Rozpoczyna ją niepozorny utwór, ale zagrany w rytmie rumby. Drugi utwór otwiera nam zupełnie inną przestrzeń, z bogatym brzmieniem instrumentów elektronicznych. Dalej w stronę słońca prowadzi nas po rozgrzanym piasku motyw brazylijskiej bossa novy. Idziemy przez oazy, aż nagle zaskakuje rytm reggae, albo na przykład – tuba marszowa. Płytę kończy kolęda, a dokładnie – „Kolęda dla nieobecnych” – utwór Zbigniewa Preisnera, w sam raz na zimowy wieczór.

Podsumowując – zespół istnieje w Lubartowie od 42 lat i wreszcie doczekał się płyty, która powstała tu, w naszym mieście, z profesjonalną aranżacją utworów, oprawą graficzną, przy wsparciu wielu instytucji i osób prywatnych. Nagrania zrealizował Cezary Socha, zdjęcia wykonała Emilia Juchniewicz, a opracowanie graficzne – Studio Promocji DePro. Na płycie wystąpili: opiekun Zespołu – Zbigniew Skrzypek (gitara, śpiew), Sara Kusio (skrzypce), Michał Kożuch (instrumenty klawiszowe), Maja Tchórz, Zuzia Tchórz, Martyna Najda, Martyna Tomasiak, Alicja Grabowska, Bogumiła Małyska, Lidia Bielawska, Natalia Falkowicz, Aleksandra Ligęza, Beata Jonaszko – (śpiew).

Patronami płyty są: Lubartowski Ośrodek Kultury, Miasto Lubartów, Parafia Świętej Anny w Lubartowie. Sponsorzy prywatni to: Bank Spółdzielczy w Lubartowie, Restauracja Stara Łaźnia, Hotel Wincentów, AKAN, Jacek Krupa. Egzemplarze bezpłatne płyty dostępne są w Lubartowskim Ośrodku Kultury oraz w sklepie przy Parafii św. Anny.

Aleksandra Jędryszka

Zespół wokalno – instrumentalny „Psallite Deo”

Istnieje w Lubartowie od 1975 r. Powstał przy kościele Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów z inicjatywy wielkiego miłośnika muzyki Zbigniewa Skrzypka. W okresie 25-letniej, bezinteresownej działalności oraz w nagrodę za zajęcie I miejsca w Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej w Lublinie w 1996 r. nagrana została kaseta pt. „Będę śpiewał Tobie Panie”. Przyczyniło się to do wzrostu popularności „Psallite Deo”, do zaproszeń na liczne występy, a zarazem promocji miasta Lubartów.

Od 2000 r. Zespół ma siedzibę w Lubartowskim Ośrodku Kultury. Działa też przy parafii św. Anny, gdzie, jak w poprzednim kościele, zapewnia muzyczną oprawę niedzielnych Mszy św. dla młodzieży. Corocznie uczestniczy w uroczystości Wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej ulicami miast i procesji Bożego Ciała. Zespół z repertuarem religijnym często koncertuje poza Lubartowem, uczestniczy w preglądach i festiwalach, odnosząc liczne sukcesy. Od początku instnienia aktywnie bierze udział w życiu społeczno – kulturalnym miasta. „Psallite Deo” szczególnie sobie ceni występy na impezach organizowanych przez Lubartowski Ośrodek Kultury, który patronuje Zespołowi.

Nevada Music w Krakowie, w 2008 r., wydała płytę CD pt. „Tylko Ciebie pragnę”.

Ponad 40-letnia, ciągła działalność tego zespołu jest zasługą jego lidera – Zbiegniewa Skrzypka. Opierając się na zasadach religijnych oraz mocnych podstawach moralnych pozytywnie wpływa na kolejne pokolenia dzieci i młodzieży. Potrafi wyławiać i doskonalić muzycznie młode talenty. Z troską dba o wysoki poziom artystyczny Zespołu. Taką postawą „Pallite Deo” zyskał ogromną popularność oraz uznanie nie tylko wśród młodzieży, ale i całego społeczeństwa, w tym wśród osób duchownych, z którymi od lat współpracuje. To wszystko zapewnia zespołowi ważne miejsce w dziejach Lubartowa.

Maria Kozioł